Pegasus’tan İSG’de 20 milyon euroluk yatırım

30.06.2016Pegasus uzun bir süredir özenle hazırlandığı ve Türkiye’de bir ilk olacak kendi yer hizmetleri operasyonlarına bugün kendi ana üssü olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda tam kapasite ile başladı.

Pegasus bu hizmetle birlikte Türkiye’de kendi yer hizmetlerini veren havayolu olarak bir ilke imza atmış oldu.

Türkiye’de fark yaratacak olan bu hizmetin Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yapılan tanıtımında Pegasus Hava Yolları CEO’su Mehmet Nane, Yer İşletmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Uğurluteğin  ve Yer İşletme Direktörü Murat Demirbilek hazır bulundu.

Yer hizmetleri operasyonunun süreci ve özelliklerinden bahseden Pegasus CEO’su Mehmet Nane, bu oluşumda öncelikli olarak Pegasus yolcularının konforunu ve rahatlığını düşündüklerini belirtti.

Amaçlarının yolcuğun başından sonuna kadar uçak içinde ve yerde rahat etmesini sorunsuz bir uçuş gerçekleştirmesini sağlamak olduğunu belirten Nane, “geçtiğimiz yılın Ağustos ayında işe lisans alarak başladık. Bu süreç içinde teknik ekipmaları ve ekibi oluşturduk. Mart ayından itibaren ise prova yapıyoruz. 10 uçakla hizmet vermeye başladık ve bu süreç içerisinde hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadık, bugünden itibaren 70 uçağımıza da Sabiha Gökçen’de hizmet vererek bu alanda kalitemizi başarımızı göstermek istiyoruz” dedi.

Bu oluşum da Pegasus bin kişiye kalıcı olarak istihdam sağlarken, tüm bu yer hizmetleri operasyonunun yaklaşık 20 milyon euro’luk yatırımla gerçekleştirildiği öğrenildi.

Yolcunun terminalden uçağa, uçaktan terminale taşınmasının yanı sıra bagaj konusunda en büyük sıkıntılardan olan bekleme ve hasarlı bagaj konusunda da ayrıca bir çalışma yapılarak, sürekli ölçümlerle bu oranların minimize edildiği belirtildi.

Tüm ekipmanları yeni olan Pegasus yer hizmetleri, yolcu otobüsleri, de icing araçları, bagaj araçları ve push back araçlarıyla tam bir yer hizmetleri kuruluşu şeklinde faaliyete geçiyor.

24 adet otobüs meydanda yolcuları taşımak için kullanılacak ve bu otobüslerin diğerlerinden farkı,yolcuların kolay inip binebilmesi için arkasında da bir kapısı var ve 24 saat kayıt yapan bir kara kutuya sahip.

Bunun dışında no touch sistemiyle çalışan bagaj yükleme araçları, Airbus ve Boeing modellerine uygunluk sağlayan push back araçları ve sıcak hava üfleyerek sıvı tasarrufu yapmaya yarayan de-icing araçları yeni hizmetin içerisinde yer alıyor.

Toplam 7,2 Milyon Euro yatırım ile 24 adet TAM Durabus VivAir² 104WL modeli tedarik ettiklerini açıklayan Mehmet T.Nane, uçak merdiveni, konveyör bantı, temizlik jeneratörü, bagaj taşıma arabası,  su ve foseptik vb. satın alımları Timsan A.Ş. den, Ambulift olarak adlandırılan 5 adet Hasta Nakil Araçlarının teminini ise Denge Makine’den sağladıklarını açıkladı.

Pegasus, bunlarla beraber Alman Schoff ve Goldhofer firmalarından 13 adet Push Back “uçak itme traktörü”, Amerikan JBT’den 5 adet De-icing “Buz Çözme aracı”, Fransız Fayat Group Charlette’ten 38 adet Baggage Truck “Akülü Bagaj Traktörü”,Avusturyalı Hitzinger’den 18 adet Ground Power Unit “Harici Elektrik Ünitesi” ve Fransız Guinaut’tan da 2’şer adet Air Starter ve Air Condition “Motor Kompresörü ve Klima Üniteleri” tedarik etti.

Pegasus yer hizmetleri oluşumu bünyesinde kendine özgün olarak geliştirdiği bu bagaj yüklerken uçağı koruması için ürettiği korumalık ise işlem boyunca uçağa takılıyor, bagaj yükleme işlemi bittikten sonra ise çıkarılabiliyor.

Bu hizmetin oluşturulmasındaki amacı ise CEO Mehmet Nane şu şekilde açıklıyor;

“Bu hizmeti gerçekleştirmemizde iki önemli unsurumuz var. Birincisi  yolcu memnuniyeti ikincisi ise uçakların teknik sorunlarını minimize etmek. Bu oluşumda para kazanmaktan ziyade ilk etapta yolcu memnuniyeti ve konforunu düşündük. İlk bagajın gelişinden son bagajın çıkışına kadar kontrol hep bizde olacak ve yolcularımıza bu hizmeti biz sunacağız. Ayrıca kendi uçaklarımızın her türlü teknik sorununu da minimuma indirmeyi amaçlıyoruz. De-icing , bagaj, push back araçlarını edinmemiz ve sistemimize entegre etmemizde amacımız teknik sorun yaşamamak.”

Ayrıca Sabiha Gökçen’deki tek pist sorunu ve yaşanan rötarlar içinde Pegasus kaynaklı rötarların nedenlerini araştırıp, bunlara çözümler bulduklarını belirten Nane, yer hizmetlerinin de faaliyete geçmesiyle rötar konusunda Pegasus kaynaklı sorun yaşamamayı hedeflediklerini belirtti.

3. Havalimanı’nın da Pegasus için yeni bir uçuş noktası olabileceğini belirten Mehmet Nane, ancak bunun havalimanı faaliyete geçip pistlerin açıldıktan sonra değerlendirilmeye alınabileceğini belirtti.

AirtürkHaber’in yer hizmetlerinin sadece İSG’de mi, yoksa Pegasus’un diğer uçtuğu meydanlarda da uygulanacağı sorusuna ise Nane “bunun için diğer meydanlarda da belli bir uçak sayısına sahip olmamız lazım ancak şu anda İSG dışında bunu yapabileceğimiz başka bir meydan yok. Ancak ilerleyen dönemde bu konuda yeni çalışmalar yapıp çok uçuş yaptığımız meydanlarada bu hizmeti getirebiliriz” diye cevapladı.

Ayrıca Pegasus’un ilerleyen süreçte bu hizmeti TGS, Çelebi veya Havaş gibi başka havayollarına da sunabilir mi sorumuza ise Pegasus CEO’su Nane “şu anda böyle bir düşüncemiz veya çalışmamız yok, bizim ilk hedefimiz Sabiha Gökçen ve burada sunacağımız kusursuz hizmet, ilerleyen süreçte böyle bir durum gündeme gelirse tabiî ki değerlendirmeyi düşünürüz” yanıtını verdi.

Rus yolcu konusunda da açıklamalarda bulunan Nane tüm ülkede ne kadar Rus turist kaybı yaşandıysa Pegasus’un da o ölçüde yolcu kaybettiğini belirtti.

Ancak herhangi bir sefer iptali yada sefer azaltılmasının söz konusu olmadığı, Rus yolcu konunsun kısa bir süre içinde çözüme kavuşacağını belirten Nane, iki ülke yönetimlerinin görüşmelere başladığını ve bunun kısa sürede sonuç vereceğine inandığını ifade etti.

pegasus yer hizmetleri İstihdam edilen personel hakkında bilgi veren Yer İşletmeden sorumlu Genel  Müdür Yardımcısı Boğaç Uğurluteğin, “kendi yer hizmetleri oluşumumuz ile  1000 kişiye kalıcı istihdam sağlamış olduk, bu personeli bünyemize katarken  diğer yer hizmetleri şirketlerinden de transfer ettiğimiz çalışanlarımız oldu.  Ancak her çalışan öncelikle bizim kendi sistemizi öğrenmesi için belli bir  eğitimden geçti.Ayrıca ekibimizin kritik noktalarında da daha önce yer hizmetleri  denetiminde bulunmuş tecrübeli personellerimiz yer alıyor” dedi.

 Çalışanların çalışma koşullarına çok dikkat edilidiğini ve çalışanların mutlu bir  ortamda çalışmalarının sağlandığını belirten Boğan Uğurluteğin, yapılan bu  yatırımların 1,5 yıl içerisinde geri dönüşümünü almayı planladıklarını ifade etti.

Ayrıca Uğurluteğin yer hizmetli konusunda çalışmalar sürdürürken, dünyanın en büyük low-coast şirketleri olan Easyjet ve Ryanair’in sistemlerinide yakından incelediklerini ve bunların bazı yönlerini kendi sistemlerine entengre ettiklerini belirtti.

Yeni personel yetiştirilmesi için iki üniversite ile görüşme halinde olduklarını belirten Uğurluteğin, en büyük sıkıntının 4 yıllık eğitimini tamamlamış birini tekrardan bir eğitim sürecine sokmak olduğunu belirtti.

Bu yüzden üniversitelerle SHGM’nin kritlerleri doğrultusunda iş birliği yaparak eğitimini tamamladığında sahaya entegre olabiliecek personel yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber