Otomotiv'den havacılığa

08.10.2016İstanbul Airshow’da yerli uçak projesi kapsamında çok sayıda Türk şirketide fuarda yer alırken “Ark Pres” standı da ziyaretçilerin yakın markajındaydı.

Ark Pres’in ana pazarı aslında otomotiv ve sektörün en büyük şirketi konumunda yer alıyor.

Şirket yerli uçak projesi kapsamında kendilerine gelen teklifin ardından havacılık alanında yer almak için çalışmalara başladı.

2014 yılında yapılan İstanbul Airshow’da da yer alan şirketin hedefi 2018 yılında havacılık sektörüne giriş yaparak, uçaklar için emniyet kemeri üretmek.

İstanbul Airshow’da şirketin havacılık sektörüyle ilgili hedefleri konusunda AirTürkHaber’e bilgi veren Ark Pres Satış Müdürü Canan Öztüre ile Satış ve Pazarlama temsilcisi Koray Yuna, havacılık sektörüne emniyet kemeri üretimi pazarının oldukça düşük rekabette olduğundan dolayı bu sektöre girerek önemli bir adım attıklarını vurguladılar.

Satış Müdür Öztüre, havacılık sektöründe bu tür bir üretimin ihtiyaç olduğunu belirtirken, özellikle fuarda gördükleri ilgiden oldukça memnun olduklarını dile getirdi.

Öztüre, şuanda sadece ön seri üretimin yapıldığını belirtirken, kalıplarında devam ettiğini belirtti.

Uçaklar için emniyet kemeri üretimi konusunda Ark Pres ciddi yatırımlar yapıyor. Şirket, sertifakasyon süreçlerini tamamladıktan sonra 2018 yılında seri üretime geçmeyi hedefliyor.

Şirketin uçak kemerinin sadece hammadde kısmını yurt dışından alacaklarını ve kemerin tamamen yerli üretim olacağı belirtildi.

Şirketin bu alanda Türk Hava Yolları ile de yakın iletişim halinde olduğu öğrenilirken, sertifikasyon sürecinde tam bir işbirliği içerisinde çalışılacağı öğrenildi.

Şirketin uzun vade de planlarında havacılık sektöründe Türk Hava Yolları’nın yanı sıra sektörün diğer özel havayolu şirketleriyle de iş birliği içinde olmak yer alıyor.

Ege Buğra Özen / AirTürkHaber