“Apronda tecrübeli ve iddialıyız”

08.10.2016Bu yılki havacılık fuarında yerli üreticiler kelimenin tam anlamıyla show yaptı.

İstanbul Airshow’da dikkat çeken bir diğer milli üretici ise Oscar Hafif İnşaat Makineleri oldu.

Uzun yıllardır taşımacılık alanında hizmet veren şirket, 2009 yılında TAI ile birlikte havacılık sektöründe yer almaya başladı.

Yer hizmetlerinde uçak, helikopter, ağır ekipman ve yolcu taşımacılığı konusunda araç üretimi yapan Oscar, Türk Hava Kurumu, TAI ve Emniyet’le de iş birliğinde bulunuyor.

Bu firmalara bagaj, son anda gelen yolcu, yer destek cihazı, servis aracı ve iş emri dağıtma aracı hizmeti veriyor.

Şirketin kurucusu Aydın Cömert AirTürkHaber’e yaptığı açıklamada, ürünlerinin ciddi testlerden geçtikten sonra satışa sunulduğunu ve tamamen milli bir firma olduklarını ifade etti.

Ürünlerin çok basit bir bakımı ve kullanımı olduğunu belirten Cömert bu yüzden tercih edildikleri bilgisini verirken, ürünlerde Çin malı kullanmadıklarını ağırlıklı olarak Amerikan, Alman ve İtalyan malları kullandıklarını açıkladı.

Havacılık sektörü üretim yelpazesinde ciddi bir gelişim olduğunu belirten Cömert, “Türkiye’de sivil havacılık ciddi bir gelişim içinde ve bizde bu yüzden havacılık sektöründe varolmak istiyoruz” diye konuştu.

Oscar ürünlerinin DHMİ’den havalimanlarında kullanılabilir olduğuna dair lisansı olduğunu belirten Aydın Cömert ayrıca Türkiye’de yılda 500’e kadar üretim lisanları olduğunu belirtti.

Cömert “Apron’da tecrübeliyiz havacılık alanında tecrübeliyiz bu yüzden de sektörde iddalıyız, direk olarak sektöre hitap ediyoruz. Şuana kadar 12 tona kadar çekiş yapabilen araçlarımız var ve 20 tona kadar çekebilen araç üretimi de yapabilecek durumdayız. Eğer talep olursa bunuda değerlendirmeye alacağız. Elektrikli araçlarımızın günlük menzili 120 km bu yüzden de oldukça kullanıma uygun konumdalar” diye konuştu.

Oscar taşımacılığın müdürü Aydın Cömert İstanbul Airshow’un beklediklerinden çok daha olumlu geçtiğini belirtirken, sonu çok olumlu sonuçlanacak güzel temasların olmasını umduklarını belirtti.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber