ANKA Elazığ’da zorunlu indi

09.10.2016Elazığ'da Yünlüce Köyü kırsalında ANKA insansız hava aracı tarlaya zorunlu indi.

Elazığ'da, eski havaalanında 8'inci Kolordu Komutanlığı bünyesinde kullanılan insansız hava aracı olan ANKA'lardan biri bugün havaalanına yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Yünlüce Köyü kırsalında zorunlu indi.

Köylüler, önce bir ses duyduklarını ardından mısır tarlasının bulunduğu bölgeden kara dumanların yükseldiğini gördükten sonra güvenlik güçlerine haber verdiklerini söyledi. 

Güvenlik güçleri bölgeyi güvenlik kordona altına alarak bölgeye giriş çıkışları yasakladı ve zorunlu inen insansız hava aracının incelenmek üzere 8.Kolordu Komutanlığı'na götürüldü.

TAI’den açıklama

Elazığ’da kalkıştan kısa bir süre sonra motor arızası nedeniyle tarlaya mecburi iniş yapan ANKA tipi İnsansız Hava Aracı kazasıyla ilgili imalatçı Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) şu açıklamayı yaptı:

"Bu sabah saat 06.55’de Elazığ Meydanından görev uçuşu için kalkan ANKA İnsansız Hava Aracı, uçuşun 25’inci dakikasında motor arızası nedeniyle, planlanan bölgeye ve mecburi iniş paterni uygulanarak kontrollü iniş yapmıştır. Uçağın kısa süre içerisinde yeniden faaliyetlerine başlatılması yönünde çalışmalar başlatılmıştır." 

ANKA-A tipi İHA’larda, Thielert Centurion 2.0 tipi 155 beygir gücünde pervaneli motor bulunuyor.

Geçtiğimiz şubat ayından bu yana iki adet ANKA-A tipi İHA bölgede görev yapıyor.