İşte kule konuşmaları

17.07.2016Darbe girişiminde Dalaman'dan İstanbul'a havalanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın içinde olduğu Gulfstream 550 tipi ATA uçağın pilotları ile Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi arasındaki konuşmalar ortaya çıktı.

Konuşmalarda kontrolörün İstanbul semalarında hızlı bir askeri trafik olduğu bilgisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pilotuna aktarılıyor.

İŞTE O KONUŞMALAR

Kontrolör: Şu an hangi piste iniş yapacağınızla ilgili şu an tam karar veremedik. Kule tarafından ben sizi yaklaştırmaya devam edeceğim 05 pistine (Florya-Ataköy yönündeki) doğru kendileri bilgi verecekler hemen.

Pilot: Mümkün olursa 3.5'e (Florya-Sefaköy yönündeki pist) inmeyi talep ederiz

Kontrolör: Mutabık, ayrıca şunu da 05 inerseniz Y apronu olabilirmiş bu da net değil 3.5 inecek olursanız V apronu olabilirmiş.

Kontrolör: TK8456 istanbul hocam bir trafik bilgisi vereceğim askeri trafik temasızım yok. Akıncı'dan kalktığını öğrendik şu an boğaz üzerinde 1500 feet ile 6 bin 7 bin feet arasında sürekli dalış tırmanış yapıyor meydan kuzey doğusu civarlarında dolanıyor yani genelde boğaz civarı kuzeye çıkmadan dolaşıyor yani niyetini bilmiyoruz temasımız yok. Nasıl bir trafik olduğunu da bilmiyoruz. Hızlı bir trafik muhtemelen askeri.

Pilot: Anlaşıldı efendim radar teması mevcut o uçakla mutabık mıyız?

Kontrolör: Biz radarımızda görebiliyoruz çok hızlı bir trafik bizde yetkisi olmadığı için ne yapabileceğini bilmiyorum o yüzden ben takip edilsem bile ayırma konusunda kesinlikle bir şey söylemem ne amaçla dahi kalktığını bilmiyorum. O yüzden bunu söylemek istedim. Sizin de niyetinizde etkili olabilecek

Pilot: Anlaşıldı, biz 05'e devam ederiz bir an önce iniş olursa memnun olacağız. Trafikle ilgili bir durum olursa bilginizi bekliyoruz.

Kontrolör: Anlaşıldı, ben yaklaştığınız zaman tekrar sürekli bilgilendirme yapacağım. Pozisyonunu vermeye çalışacağım.