TUI’deki kriz tüm sektörü etkiliyor

14.10.2016TUI'nin Etihad ile yeni havayolu şirketi kurma planlarını protesto eden TUIfly personelinin 'rapor eylemi' sürüyor. Hafta sonu 10 uçuş daha iptal edildi.

Turizmgazetesi’nde yer alan habere göre, Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI’nin charter uçak şirketi TUIfly’daki kriz, tüm sektörü etkiliyor. 

TUIfly’da personelin protesto amaçlı sağlık raporu alma eylemi sürerken, uçuşlarda aksamalar meydana geliyor. 

Özellikle bu hafta sonundan itibaren başlayan sonbahar tatili arifesinde meydana gelen bu olayın sektörü zora soktuğu belirtiliyor. 

Hafta sonu 10 uçuş iptal edildi 

Geçtiğimiz hafta 10 bini aşkın tatilcinin etkilendiği TUIfly olayında bu hafta sonu yeni bir gelişme daha oldu. 15 Ekim 2016 Cumartesi günkü 10 TUIfly uçuşunun personel yetersizliğinden iptal edildiği açıklandı. 

TUIfly uçaklarının kalkamaması yalnızca TUI’nin tatil uçuşlarını etkilemiyor. Başta en büyük rakipleri Thomas Cook ve DER Touristik olmak üzere TUIfly uçakları ile tatil bölgelerine müşteri gönderen diğer tur operatörleri de durumdan etkileniyorlar.

TUIfly yönetimi ise krizi aşmak için başka havayolu şirketlerinden uçak temini gibi yöntemlere başvururken, durumdan etkilenen diğer tur operatörleri de ayrıca kendi çözümlerini üretmeye çalışıyorlar. 

TUIfly’da personel geçtiğimiz hafta grubun Etihad Havayolları ile yeni bir havayolu şirketi kurma girişimini protesto için sağlık raporu alma eylemi başlatmıştı.

TUI yönetimi ise bu durum karşısında yeni şirket için 26 Ekim’de vermesi gereken kararı ertelemiş ve Kasım ayında personel ile konu hakkında görüşme yapılacağını duyurmuştu.