“2016 yılı zor geçti ama..”

20.10.2016Alman Lufthansa Türkiye’deki faaliyetlerinin 60. Yılı kapsamında basun mensuplarıyla bir araya geldi.

Gerçekleştirilen etkinliğe Lufthansa Orta Doğu ve Afrika Satış ve Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı TamurGoudarzi-Pour, Lufthansa Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye Kıdemli Satış Direktörü Frank Van den Steen, Lufthansa Afrika ve Güneydoğu Avrupa Grup İletişim Başkanı Tal Muscal ve Lufthansa’nın yeni Türkiye Genel Müdür’ü Kemal Geçer katıldı.

Lufthansa Orta Doğu ve Afrika Satış ve Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı TamurGoudarzi-Pour, Lufthansa’nın Türkiye uçuşlarının 60. yılı vesilesiyle İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Lufthansa’nın 60 yıl önce başlayan Türkiye uçuşları, Grubun teknik çözüm sunan şirketleri ile Türk havacılık sektörü arasında benzersiz bir ilişkinin gelişmesine yol açan büyük bir fırsat oluşturduğunu belirtti.

Zor geçen 2016 yılında Lufthansa’dan başarı

Gourdarzi-Pour yaptığı açıklamada, 2016’nın havacılık için oldukça zor bir yıl olduğunu ve sektördeki tüm şirketler gibi Lufthansa’nın da bu durum etkilendiğini belirtirken, yinede geçtiğimiz yılın rakamlarını yakaladıklarını ve karda olmayı başardıklarının altını çizdi.

Gelirlerin düştüğü, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların havacılık sektörünü ciddi anlamda etikilediği 2016 yılında Lufthansa’nın 2015 rakamlarını yakaladığını ifade eden Pour, “Lufhtansa olarak geçtiğimiz yılki rakamları yakalamış durumdayız. Geçtiğimiz yıl ise bizim için rekorla kapattığımız bir yıldı ve bu zor dönemde de bu rakamları yakalamaktan dolayı oldukça mutluyuz. Yeni yapılandırmalar gerçekleştiriyoruz, masrafları düşürüyoruz ve ilk tahminlerimize göre 1.8 milyar euroluk bir kar oranımız var bu rakam tüm Lufthansa Grubu için. Önümüzdeki 60 yılın geride bıraktığımız 60 yıldan çok daha verimli geçeceğini düşünüyoruz ve geleceğe umutla bakıyoruz” diye konuştu.

“2016 üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından hisse değerlerimiz %8 oranında arttı, buda borsanın da bize güven duyduğunu gösteriyor” Pour, havacılık sektörünün önümüzdeki 25 yıl boyunca her sene %5 büyümesi öngürülen bir Pazar olduğunun altını çizdi.

Kabinle anlaşma tamam, sıra pilotlarda

Gourdarzi-Pour toplantıda Lufthansa’nın zor geçen bu yılda yaşadığı grev sıkıntılarında da yol aldığını belirterek, kabin memurları ile anlaşmanın yapıldığını belirtti.

Pour pilotlarla da müzakerelerin devam ettiği ve en kısa sürede pilotlarla da aradaki pürüzlerin giderilerek anlaşmanın yapılacağını ifade etti.

Tüm Lufhtansa Grubu içinde 10 bin pilottan bahsedilidiğini belirten Pour, bu yüzden pilotlarla yapılan müzakerelerin dikkatle takip edildiğini ve kısa sürede sonuç alınacağını umduğunu belirtti.

“3. Havalimanı’nda büyümek istiyoruz”

Toplantıda 3. Havalimanı hakkında açıklamalarda bulunan Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, “Geçtiğimiz hafta İGA’nın daveti üzerine toplantıya katıldık ve bize çok güzel bir sunum yapıldı. 3. Havalimanı için bizde çok umutluyuz ve bu konuda çalışmalarımızı değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Talepler alınmaya başlandı ve bize de bir talep geldi diğer havayollarına geldiği gibi. Bu konuda talep formu tarafımızca doldurulup geri bildirim yapılacak. Bizim arzumuz kesinlike şuan ki uçuşlarımızı orada da devam ettirmek hatta daha fazla uçuş yapmak. Türkiye bizim için her zaman önemli bir pazar bu yüzden 3. Havalimanı için yoğun bir görüşme içerisindeyiz” diye konuştu.

İlk uçuş 1956 yılında yapıldı

Lufthansa’nın 1956 yılında Frankfurt merkez Havalimanı ile İstanbul arasında tarifeli uçuşlara başlaması, dünyanın en büyük havacılık grubu olan Lufthansa Grubu ile Türk havacılık sektörü ve turizmi arasında kalıcı ve benzersiz bir ilişkinin gelişmesine kapı açan bir dönüm noktası oldu.

Lufthansa Alman Havayolları’nın sunduğu yolcu taşımacılığı hizmetinin yanısıra, Grubun diğer şirketleri, yerel havacılık sektörü açısından çok önemli bir rol oyuyor.

Böylece Türkiye, dünyada kabin içi tüketilen yemeklerin üçte birini hazırlayan LSG SkyChefs’in, dünyanın önde gelen motor bakım, tamir ve revizyon hizmetleri (MRO) sağlayan şirketi Lufthansa Teknik’in ve nihayet Lufthansa Kargo’nun başlıca merkezi oldu.

İstanbul, ayrıca, Lufthansa’nın müşteri destek birimi Lufthansa InTouch ve Grubun iş seyahatleri özel ödeme sistemi AirPlus’un da merkezi konumunda.

Savaş sonrası dönemde, Lufthansa Alman Havayolları’nın kuruluşundan yaklaşık 18 ay sonra, LH 620 sefer sayılı uçak, 12 Eylül 1956 tarihinde Frankfurt’tan havalandı ve doğu rotasını izleyerek Münih üzerinden İstanbul’a, oradan da Beyrut ve Tahran’a ulaştı. Böylece, dönemin çok tercih edilen uzun mesafe bağlantılı uçuşunun temeli atıldı.

Lufthansa, Türkiye’ye uçtuğu ilk yıllarda alçakgönüllü bir seyir izledi. İlk İstanbul seferinden beş yıl sonra Ankara’ya, sonra İzmir’e, daha sonra da Türkiye’deki diğer şehirlere uçmaya başladı.

Bundan 25 yıl önce Türk Havayolları ile güçlerini birleştiren Lufthansa, Sun Express havayollarını kurarak Almanya ile Türkiye’deki birçok şehir ve tatil yöresi arasında uçuşlar düzenlemeye başladı.

Önümüzdeki kış sezonunda Lufthansa, İstanbul ve Ankara’dan Frankfurt ve Münih’e olmak üzere,haftada toplam 25 sefer düzenleyecek. İsviçre Grubu’na ait olan Edelweiss Havayolları, Antalya ile Zürih arasında haftada 2 sefer düzenleyecek.

Ege Buğra Özen/AirTürkHaber