70 yıl sonra gelen karara tepki

26.10.2016İngiltere hükümeti, başkent Londra’daki Heathrow Havalimanı’nı 70 yıl sonra yeni pist ekleyerek genişletme kararı aldı.

Ülkede çevreci örgütlerin tepkisi eşliğinde uzun süredir tartışılan konuyla ilgili bu karar, önümüzdeki yıl Parlamento’da oylanacak. İngiltere hükümeti, başkent Londra’daki Heathrow Havalimanı’nı 70 yıl sonra yeni pist ekleyerek genişletme kararı aldı.

Ülkede çevreci örgütlerin tepkisi eşliğinde uzun süredir tartışılan konuyla ilgili bu karar, önümüzdeki yıl Parlamento’da oylanacak.

İngiltere hükümeti, başkent Londra’daki Heathrow Havalimanı’nı 70 yıl sonra yeni pist ekleyerek genişletme kararı aldı.

Ülkede çevreci örgütlerin tepkisi eşliğinde uzun süredir tartışılan konuyla ilgili bu karar, önümüzdeki yıl Parlamento’da oylanacak.

Chris Crayling, İngiltere Ulaştırma Bakanı yaptığı açıklamada, “Bu kararı alana kadar çok düşündük, bütün olasılıkları göz önünde bulundurduk. Önümüzde çok iyi seçenekler de vardı. Fakat biz Heathrow’a üçüncü pistin bütün ülke için, hepimizin geleceği için en doğrusu olduğuna karar verdik. İngiltere’nin farklı bölgelerine daha iyi bir bağlantı sağlanacağı gibi dünyayla kuracağımız ticaret hatlarını da güçlendirecek” dedi.

Bir araştırma, Heathrow Havalimanı’ndaki yeni pistin 2050 yılına kadar İngiltere’de 70 bin yeni istihdam sağlayacağını, gayrisafi yurt içi hasılayı binde 65 ile 75 arasında artıracağını ortaya koyuyor. Ancak bu durum, çevreci örgütlerin ve bölge sakinlerinin itirazını engellemeye yetmiyor.

İngiltere’de Heathrow Havalimanı’nın genişletilmesine karşı olan siyasiler arasında seçim bölgesi Heatrow etrafındaki bölgeyi de kapsayan eski Londra Belediye Başkanı ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson da bulunuyor.