Ben Gurion’da bir ilk yaşandı

26.10.2016Yolcuların görevliler tarafından adım başı güvenlik sorgusuna çekildiği Ben Gurion Havalimanı’nda yolunu kaybeden beş Türk yolcu mescid zanettiği Havra da namaz kıldı.

Facebook kullanıcısı Yossi Cohen’in paylaştığı bir video İsrail’de günün konusu oldu.

Zira İsrail’deki Ben Gurion Havaalanı’nda çekilen videoda biri kadın beş kişinin havalimanındaki havrada namaz kıldığı görülüyordu.

İsrail basınına göre, videoda namaz kıldığı görünenlerin hepsi Türk vatandaşıydı. Yahudilerin önemli dini bayramlarından biri olan Simha Tora olması nedeniyle boş olan havrada namaz kılan Türk aile seccade yerine de ‘tallit’ adı verilen ve Yahudi erkeklerinin sabah dualarında taktıkları beyaz üzerine mavi çizgili şalı kullandı.

Görgü tanıkları, havrada namaz kıldığını fark eden ailenin ‘kıvrılmış şalları gördüklerini ve namaz kılacak bir yer aradıklarını’ söylediğini aktardı.

Bu arada Müslüman bir ailenin sinagogda namaz kılmasından memnuniyet duyduğunu söyleyen İsrail milletvekili Yehuda Glick, kendisinin de camide dua ettiğini belirtti.

Kudüs’teki Mishkan Yosef Sinagogu hamamı David Menachem de Facebook hesabına, “Türkiye’den bir grup Müslüman Ben Gurion Havaalanı’ndaki havrada masumca namaz kılmış. Masumca ve Tanrı'nın onurunda” diye yazdı.