Ödüllü kulenin temelini bakan attı

26.10.2016Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlanan İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından atıldı. 

Tasarımı ile 2016 Mimarlık ödülüne layık görülen kule, 90 metre yüksekliğinde olacak ve kaba inşaatı yaklaşık altı ay sonra tamamlanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımı ile gerçekleştirilen temel atma törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme BakanlığıMüsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, İGA Yönetim Kurulu Üyeleri ile tasarımcı firmalar Pininfarina ve AECOM’un üst düzey yöneticileri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sezai Bacaksız katıldı.

Törende konuşan İGA Havalimanları İnşaat CEO’su Yusuf Akçayoğlu; “Yeninesil havalimanlarında uçuş kontrol kuleleri işlevselliğinin yanında mimarı tasarım anlamında da sembol olma niteliği taşımaya başladı. Temelini attığımız Hava Trafik Kontrol Kulemizin hem İstanbul’un şehir simgelerinden biri olacağını hem de tasarımıyla havacılık camiasını kendine hayran bırakacağını düşünüyoruz. Türk tarihi ve İstanbul'un zengin kültürel mirasının sembollerinden biri olan lale çiçeğinden esinlenen ve aerodinamik biçimleri çağrıştıran kulemiz, Avrupa ile Asya arasında İYH üzerinden seyahat eden tüm yolcular için görünür olacak. Bunun birçok örneğini Amerika’da, Körfez ülkelerinde ve de Avrupa’da görebiliyoruz. Biz de dünyanın en büyük havalimanını yapan şirket olarak bu konuda farkımızı ortaya koyuyoruz.” diye konuştu.

Projenin dünyaca ünlü mimarlık ofisi Pininfarina Grubu’nun Başkanı Paolo Pininfarina; “İstanbul için bir sembol niteliğinde olan bu sıradışı yapının temelinin atılması bizim için çok önemli bir dönüm noktası... Doğru ekip ile etkileyici ve sanatsal bir tasarım bir araya gelince Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün de sahibi olan bu projenin hayata geçecek olmasından büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Hava Trafik Kontrol Kulesinin kağıt üzerindeyken bile dünyanın prestijli projeleri arasında yer aldığını ve ödüle layık görüldüğünü söyledi.

Kulenin bu ödülü alırken 370 proje ile yarıştığını belirterek, projenin daha bugünden dünya çapındaki yerini aldığını aktaran Arslan, 50 milyon liraya mal olacak kulenin temelini attıklarını belirterek, 35 milyar liralık havalimanının yanında 50 milyon liranın küçük kaldığını ancak kulenin İstanbul'a katacağı değer düşünüldüğünde temel atma töreni düzenlenmesinin gerekli olduğunu düşündüklerini anlattı.

Tüm bölgenin hava trafiğini kontrol edeceğiz

Kulenin, çalışanların bütün ihtiyacını karşılayacağını kaydeden Arslan, "İstanbul'un sembolü lale figürü. Ortasından dünya havacılığı havalanıyor ve onun etrafında Türk insanı, yüklenicisi, üreticisi iki koluyla o dünya havacılığını sarıyor ve uçuruyor. Bir de bu pencereden bakmak lazım. Biz böyle bakıyoruz." diye konuştu.

Arslan, coğrafyalarının hava trafiğini buradan idare edeceklerini belirterek, "Sadece Türkiye'nin değil, Asya'nın, Afrika'nın, Orta Doğu'nun, Balkanların, Kafkasların ve Avrupa'nın hava trafiğini inşallah buradan yöneteceğiz. O yüzden bu kuleyi bu kadar önemsedik, o yüzden bu kule için bugün değerli katılımcılarla temel atma töreni yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Atatürk Havalimanı artık yetersiz kalıyor

Türkiye'de havacılığın son 13 yılda geldiği noktadan bahseden Arslan, yıllık havayolunu kullanan yolcu sayısının 35 milyondan 180 milyona çıktığını, bunların 61 milyonunun Atatürk Havalimanını kullandığını bildirdi.

Arslan, ülke sivil havacılığının gelişmesiyle birlikte Atatürk Havalimanının yetersiz kaldığını ifade ederek, buraya 13 yıldır terminal, pist, apron olarak sürekli bir şeyler kattığını ancak Atatürk Havalimanının artık genişletilemediğini anlattı.

Sabiha Gökçen Havalimanı açıldığında "Burası boş mu kalacak?" şeklinde eleştirildiğini anımsatan Arslan, bugün orasının 20 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verdiğini söyledi.

Arslan, İstanbul'a bu iki havalimanının yetmediği için İstanbul Yeni Havalimanının düşünüldüğünü belirterek, bugün 76,5 milyon metrekarelik alana sahip bu havalimanının dünyanın en büyüğü olacağını aktardı.

İlk fazda günde 2 bin uçağa hizmet verilecek

İstanbul Üçüncü Havalimanının birçok alanda dünya çapında "en iyi" olma özelliğini taşıyacağını dile getiren Arslan, bunlardan bazılarının kapalı alan, döşenen fiberoptik kablo ve yıllık yolcu sayısı olduğunu söyledi.

Arslan, ilk fazdaki birinci pistin bitme noktasına geldiğini belirterek, 3 bin 750 metre uzunluğundaki pistin 2 bin 800 metresinin asfaltının döküldüğü bilgisini verdi.

Atatürk Havalimanının günde ortalama bin 300 uçağa hizmet verdiğini ve bin 450'yi aşan rekor uçuşlar bulunduğunu aktaran Arslan, "Burada sadece birinci fazda, başlangıçta açılacak iki pistte günde 2 bin uçağa hizmet verilebilecek." diye konuştu.

Arslan, aynı anda iki uçağın iniş yapabileceğini kaydederek, bu sayede başlangıçta 2 bin uçağın üzerine de çıkılabileceğini aktardı.

Projede şu anda 3 bin ağır iş makinesi ve kamyonun kullanıldığını ifade eden Arslan, "Şu anda 20 bin kişi çalışıyor. Önümüzdeki yıl çalışan sayısı 30 binin üzerine çıkacak. Yani daha inşaat alanında günde 30 bin kişi evine aş götürecek. 30 bin kişi istihdam edilecek" ifadelerini kullandı.

Arslan, Gayrettepe-Üçüncü Havalimanı metro projesinin bir an önce yatırım programına alınması gerektiğini belirterek, metro çalışmalarının başlaması için faaliyetlerin sürdüğünden bahsetti.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak, İstanbul Üçüncü Havalimanının Türkiye'ye ufuk açacağını ve havacılık sektörünün başarıdan başarıya ulaştıracağını belirterek, bunun heyecanını ilk günden beri yaşadıklarını söyledi.

Ödüllü kulenin temel atma toplatısı boyunca, 3. havalimanının inşaat alanında uçurulan Dronelar'la canlı yayın yapıldı.

Kulenin teknik özellikleri:

İnşaat Alanı: 6085 m²

Yükseklik: 90 m

Temel Sistemi:Radye Temel + 30m derinliğinde şaft temel

Cephe Malzemesi: Kule Cephesindeki organik-eğrisel formların yapılabilmesi için cam elyaf takviyeli beton malzeme kullanılacak

Kule Kontrol Katları:2 kontrol katından oluşacak olup en üst katta hava trafik kontrolörleri, bir alt katta ise yer trafik kontrolörleri görev yapacaktır. 16 kişilik personel için çalışma imkanı sağlanacak. Kontrol katlarında yansıma ve akustik konforun dikkate alındığı ve 360 derece görüş olanağı sağlayan cam cephe sistemi yapılacak.

Kule Teknik Blok: Yemekhane, spor salonu/squash, ofisler, dinlenme odaları, seminer salonu, toplantı odaları yer alacak

Kule Teknik Altyapısı: Hava trafik kontrolörleri, şu an dünyadaki en gelişmiş sistemleri kullanacaklar. İstanbul Yeni Havalimanı’nda A-SMGCS LEVEL 4 denetleme sistemi kullanılacak olup uçaklar iniş yaptıktan sonra park pozisyonuna kadar yerdeki ışıkların yönlendirmesi ile hareket edecekler (follow-the-greenkonsepti). Ayrıca kontrolörler, artık tek bir ana ekrandan tüm bilgileri görebilecek olup her türlü işlemi ve iletişimi bu ana ekran üstünden yapabilecekler (ICWP).

Fotoğraflar:Ege Buğra Özen/AirTürkHaber