Hainan'ın Tel Aviv uçuşunda şok 

28.10.2016Çin’in havacılık şirketi Hainan Airlines ile Pekin’den Tel Aviv’e uçan İsrailli yolcular, koltuk arkalarındaki mültimedya monitöründe uçuş detaylarını gösteren haritayı açınca şok oldular.

Şalom’da yer alan habere göre, söz konusu harita, Suriye, Lübnan ve Kıbrıs’ı gösterirken İsrail’i göstermiyor, Tel Aviv ve Kudüs’ün olduğu toprakları  Filistin bölgeleri olarak tanımlıyordu. 

İsrailli yolcuların şikayeti üzerine, hava yolu özür dileyen bir açıklama yaptı ve olayın teknik bir arızadan kaynaklandığını ileri sürdü. Yedioth Aharonot gazetesi haberinde ‘İsrail’ kelimesinin Ben Gurion Havaalanı’na iniş yapacak seferlerden çıkarılmış olmasının şok edici olduğunu yazdı.

Yolculardan turizm firması sahibi ve Nazareth Belediyesi eski Başkanı Lior Peleg basına yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Uçuş mükemmel, uçak yeni, çalışanlar son derece profesyonel ve servis harikaydı. Ancak haritada İsrail’i görememek şok edici oldu. Tel Aviv seferi yapan bir uçakta haritadan İsrail’in silinmesi, hareketin bilerek yapıldığının ispatı ve İsrail’in bağımsızlığına karşı yapılmış bir saldırıdır.”