Etkin işbirliği kazayı önledi

30.10.2016Rusya ve ABD’ye ait jetlerin, 17 Ekim’de Suriye hava sahasında tehlikeli bir yakınlaşma yaşamasıyla ilgili konuşan Konaşenkov, tehlikeli bir kazanın pilotların etkili işbirliği sayesinde önlendiğini söyledi.

ABD’ye ait E-3A gözetleme uçağının, hava güvenliği kurallarını ihlal ederek Rus Su-35 jetine tehlikeli bir şekilde yaklaştığını ifade eden Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “17 Ekim’de, Deyr ez-Zor’un doğusunda bulunan AWACS’la donatılmış ABD’li E-3A gözetleme uçağı yaklaşık 1 kilometre süzülerek, Rus Su-35 jetinin 500 metre uzağına tehlikeli bir şekilde yaklaştı” dedi.

ABD’li yetkililer özür diledi

Olayın ardından Hmeymin Hava Üssü’nden uzmanların ABD’li meslektaşlarıyla iletişime geçerek açıklama talebinde bulunduğunu kaydeden Rus sözcü, ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yaşananlar için özür dilediğini ve benzeri durumlardan kaçmak için pilotlarla bilikte çalışmaya söz vermediğini aktardı.

“Şaşkınlığa uğradık”

ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı Sözcüsü General Jeffrey Harrigan’ın, Rus jetlerinin ABD jetlerine yakınlaştığı yönündeki açıklaması karşısında şaşkınlığa uğradıklarını belirten Konaşenkov, “ABD’nin suçu bir kez daha Rusya’nın üzerine atmaya çalışması karşısında şaşkınlığa uğradık” diye konuştu.

Rus sözcü, yaşananların benzeri olaylardan kaçınmak için Rusya ve ABD işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.