Ruslardan müthiş iddia

03.11.2016BDT Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve askeri uzman Vladimir Yevseyev, Moskova'nın, Rusya'nın uçak gemisi Amiral Kuznetsov'un başını çektiği bir filoyu Akdeniz'in doğusuna gönderme kararının, Suriye ordusunun ABD tarafından bombalanmasının önüne geçmiş olabileceğini söyledi.

Rossiya Segodnya ajansında düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Yevseyev, Washington’ın yakın zamanda Şam’ın kimyasal silah kullandığı bahanesiyle Suriye ordusuna saldırma olasılığını düşündüğünü belirtti. 

Yevseyev, "Yakın zamanda insanların hiç fark etmediği bir dönüm noktasını yaşadık. Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı iddiası neden gündeme getirildi? ABD’nin kruz füze saldırıları için bir sahne hazırlığıydı bu" dedi.

​Amiral Kuznetsov gemisinin Akdenize’e gönderilmesinin de ‘Washington’ın iştahını gideren’ başlıca unsur olabileceğini vurgulayan Yevseyev, "Gemilerimiz Suriye yolunu kapadı. Rus gemileri bulundukları yere tesadüf eseri gitmedi, ABD tarafından kruz füzesi fırlatılması olasılığını değerlendirdi" ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, ülkenin tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'un Akdeniz'e vardığını açıklamıştı.