Hava-İş’ten sert THY açıklaması

04.11.2016Hava-İş’ten THY’deki İngilizce yetersizliği yüzünden ücretsiz izne çıkarılmalar konusunda bir açıklama yayınlandı.

Yapılan açıklamada hukuken işverenin, işçinin rızası olmadan tek taraflı olarak işçiyi ücretsiz izne çıkaramayacağının altı çizildi.

İşte Hava-İş’ten konuya ilişkin yapılan o açıklama:

Son günlerde çok sayıda kabin memuru arkadaşımız, İngilizce bilgisi yetersizliği gerekçe gösterilerek, ücretsiz izne çıkarılmaya zorlanmaktadır. Hukuken işverenin, işçinin rızası olmadan tek taraflı olarak işçiyi ücretsiz izne çıkaramayacağı, Yargıtay’ın kökleşmiş içtihatları ile sabittir. Bu durum yasalara aykırı bir uygulama olup, üyelerimizin kabul etme mecburiyeti  bulunmamaktadır.

Bu uygulamanın amacının, THY’de işlerin kötü gitmesi nedeniyle, hukuka aykırı şekilde maliyet azaltılması olduğu aşikardır ve işveren kendi kusurunu çalışanların üzerine atmaya çalışmaktadır. Geçmiş yıllarda, işveren, şirketin kar ettiği dönemlerde böyle bir uygulamaya başvurulmamış olup, aslında uygulama; özünde mevsimlik işçi çalıştırma benzeri bir durum olup, kış tarifesinde işçilere bu şekilde ücretsiz izne çıkarmaya çalışması (kış tarifesindeki uçak sayısının azaltılması ve bazı hatların kapatılması, sefer kapasitesi azaltılması gibi) işverenin basiretsizliğidir.

Bu durum kabul edilemez olup, Sendikamız gerek hukuki olarak, gerekse de diğer yollarla bu uygulamaya maruz kalan üyelerimizin yanında olacaktır.

HAVA-İŞ YÖNETİM KURULU