İki ülke de kazanır

10.11.2016Rus askeri uzman Aleksandr Mihailov, Rusya ve Türkiye'nin ortak füze inşa etmeleri halinde bu durumdan kazançlı çıkacaklarını söyledi.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir’in "Uzun menzilli hava savunma sistemi geliştirmek için bizimle işbirliği yapmak isteyen herkesle, Rusya dahil görüşmeye hazırız" şeklindeki açıklamasını Sputnik için değerlendiren Mihailov, böyle bir durumdan iki ülkenin de  kazançlı çıkacağını ifade etti.

Daha güvenilir bir füze savunma sistemi geliştirmek için daha gelişmiş silahlar elde etmenin Türkiye için büyük önem taşıdığını kaydeden Mihailov, "Rusya da ortak füze savunma sistemi geliştirmeye ilgi duyuyor. Moskova, güney sınırlarını korumak istediği için ortak füze kalkanı Rusya'nın çıkarına olacak" dedi.

Öte yandan Mihailov, füze savunma sistemleri başlığında iki ülke arasındaki ilişkilerin nasıl gelişeceğinin ise belirsizliğini koruduğunu savundu. Türkiye'nin Rusya’nın önemini fark etmeye başladığının söylenebileceğini kaydeden Rus uzman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya'nın Türk ürünlerini ve turizmini bloke etmesi sonucu doğan ekonomik faktör, Ankara'nın ABD'nin aksine Rusya'nın yakın olduğunu, Moskova ile dostane ilişkiler geliştirilmesi gerektiğini anlamasını sağladı."

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi (FSVTS) Başkanı Aleksandr Fomin, önceki gün Türkiye’ye hava savunma sistemi sevkiyatı konusunun iki ülke arasındaki askeri işbirliği kapsamında gündemde olduğunu açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında, 10 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilen zirvede askeri işbirliği konusu da gündeme gelmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Türkiye'ye çeşitli hava savunma sistemleri sevk etmeyi değerlendirebileceğini söylerken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Rusya ile savunma sanayi alanında işbirliği yapılması konusunda mutabık kalındığını belirtmiş ve ilgili birimlerin detaylar üzerinde çalıştığını kaydetmişti.