10 bin m. de düğünün ilginç nedeni

15.11.2016İsrail Dini Otoritesi’nin evliliğine izin vermediği çiftler Kıbrıs hava sahasında 10 bin metre irtifada uçakta evleniyor.

Şalom’da yer alan habere göre, İsrail’in Ben Gurion Havaalanında damatlık  ve gelinlikleri ile dikkat çeken bir topluluk görenleri şaşırtıyor.

Ancak uzun kuyruklu beyaz gelinlikleri ile aynı uçağa binen bu tuhaf kalabalığı oluşturan çiftlerin amacı balayı turizminden  çok farklı.

İsrail Dini Otoritesi’nin talep ettiği bazı dini  şartları  yerine getiremeyen, ancak Yahudi nikahı kıymak isteyen çiftler, Kıbrıs semalarında Yahudi nikahı kıyarak bürokratik engelleri aşıyorlar.

Uçakta geleneksel olarak Yahudi kurallarına uygun bir nikah kıyılıyor. Kıbrıs’ta kıyılan Yahudi nikahı İsrail’de geçerli sayıldığı için teknik olarak da İsrail Dini Otoritesi’nin gözünde  evli sayılıyorlar. 

‘Havada evlilik operasyonu’ adını verdiği ilginç organizasyonu düzenleyen Natan Ortzki, yüksek irtifada evlilik için şöyle dedi: “Yaptığımız hem karmaşık hukuki ve lojistik bir  operasyon, hem de  eğlenceli bir düğün.”