Charter uçuş için onay bekleniyor

08.07.2016Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Oleg Safonov, Türkiye'ye charter uçuşlu tur paketi satışlarının kanunen geçersiz olduğunu söyledi.

Türkiye'deki turizm işletmecileri dün Rusya'dan ilk charter seferlerinin gerçekleşmesini beklerken, Moskova'dan uçuşlara yönelik iptal kararı gelmişti.

İptal kararı hakkında açıklama yapan Safonov, charter uçuşlara Rusya havacılık makamları tarafından henüz onay verilmediğini, dolayısıyla charter uçuşlu tur satışlarının kanunen geçersiz olduğunu vurguladı.

TASS'a konuşan Safonov, "Charter seferlerine yönelik yasağın kaldırıldığını gösteren resmi belge yayınlanıncaya kadar, Türkiye'ye ancak tarifeli uçuşlarla tur satışı yapılabilir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Safonov, charter uçuşlu tur paketi satın alanların ödedikleri paranın tamamını talep etme hakkına sahip olduklarını da kaydetti.

Bu arada Toplumsal Forum Başkan Yardımcısı Sergey Markov, charter seferlerinin önündeki engelin kalkması için Türkiye’nin güvenlik garantisi vermesi gerektiğini söyledi.

Güvenlik konusunda Türk tarafının yapması gereken ciddi işler bulunduğunu kaydeden Markov, "Almanya hükümeti Türk tarafının önüne sert şartlar koydu. Bizim de kendi vatandaşlarımız için daha azına razı olmamamız lazım. Türkiye’den bu güvenlik şartların tesis etmesini talep etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Rusya Turizmciler Birliği basın sözcüsü İrina Turina da Türkiye’ye charter uçuşların hangi tarihte başlayacağına dair haberlerin ‘dayanaksız’ olduğunu söylemişti.

Bu uçuşların yakın bir zamanda başlamasını beklemediğini belirten Turina, hükümetin resmi kararı olmadan charter uçuşların başlamasının mümkün olmadığını belirtmişti.