Yerli üretime yerli destek

21.07.2016Uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu alt sistemlerinin yerli ve milli üretimi için çalışmalara başlandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı çalışma kapsamında TAİ yetkilileri, Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği üye sanayicileriyle bir araya geldi.

Kuzey Marmara bölgesinde yer alan şirketlerin, savunma -uzay sanayisine yönlendirilmesi amaçlanan projeyle, yerli ve milli üretimin yapılması sağlanacak. 380 şirketin yer aldığı çalışma kapsamında, uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu alt sistemlerinin üretiminde İstanbul firmalarının daha fazla görev almaları sağlanacak.

Tek tek parça üretiminden sistem yaklaşımına geçilmesinin hedeflendiği çalışma kapsamında, TAİ ihtiyacını tanımlayacak, firmalar da bu ihtiyacı karşılayacak. Gelecek nesil teknolojiler için İTÜ olarak hazır olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Türkiye’de ‘3. nesil üniversite’ye en yakın üniversite İTÜ’dür. Savunma sanayiinde İstanbul’daki üniversitelerin de katkısı olmalıdır” dedi. TAİ, İTÜ ve firmalar arasında köprü olacaklarını belirten SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede ise savuma-uzay ve uçak sanayisi için üretilecek parçaların yüzde yüz yerli olması için çalışacaklarını kaydetti.