Rus uçağına tehlikeli yakınlaşma

19.11.2016İsviçre bayraklı savaş uçakları, Peru’daki APEC Zirvesi’ne Rus heyetini taşıyan uçağa tehlikeli mesafeye yaklaşarak birkaç dakika boyunca eşlik etti.

İsviçre’ye ait jetlerin, Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Aleksandr Fomin dahil APEC Zirvesi’ne katılmak üzere Peru’ya giden Rus heyetini taşıyan uçakla yakınlaşması, İsviçre hava sahasında yaşandı.

F/A-18 Hornet modeli jetlerden birinin Rus uçağına, üzerindeki İsviçre bayrağı ve J-5024 numarasının yanında pilotun yüzünün de net biçimde görülebileceği şekilde yaklaştığı kaydedildi.

Rus uçağına bir soldan bir sağdan yaklaşarak tehlikeli manevralar yapan Hornetlerin, birkaç dakika eşlik ettikten sonra da uzaklaştığı ifade edildi.

Yaşananları sıradan olarak nitelendirmenin zor olduğunu belirten Fomin, “Devriye uçaklarına eşlik etmek için normal de gelen olarak normal değil” dedi.

Fomin, İsviçre jetlerinin kendi hava sahasında hareket ettiğine dikkat çekti. Rus uçağın mürettebatı ise bunun sıradan uygulama olduğunu kaydetti.