İlk günün faturası ağır oldu

23.11.2016Alman Lufthansa pilotlarının bugünkü grevinin önemli aksamalara yol açacağı uyarısı yapıldı. Lufthansa'nın grevi durdurtmak için yaptığı ihtiyati tedbir talebi mahkeme tarafından geri çevrildi.

Alman Lufthansa, Pilot Sendikası Cockpit'e bağlı pilotların bugünkü grevi nedeniyle 1000’e yakın uçuş iptal edilirken, 10 binlerce yolcunun grevden etkilendiğini duyurdu.

İptal edilecek uçuşlardan 51'i uzun mesafe, kalanları kısa mesafe yolculukları.

Lufthansa yolcularını internet ve telefon üzerinden özel bir uçuş planı çizelgesi yardımıyla bilgilendiriyor.

Mağdur durumdaki yolcuların rezervasyonlarının başka uçak şirketlerine ya da başka ulaşım araçlarına aktarılacağı açıklandı.

Lufthansa, grevlerin yolculara olumsuz etkisinin asgari düzeyde kalması için elinden gelen her şeyi yaptığını da bildirdi.

Lufthansa'nın grevi durdurma çabası mahkemeden döndü

Lufthansa, Pilot Sendikası Cockpit’e birçok defa uzlaşma için öneride bulunduğunu, buna rağmen sendikanın greve kararı aldığını belirtti.

Lufthansa şirketi grevi durdurabilmek için Frankfurt'taki İş Mahkemesi nezdinde ihtiyati tedbir kararı aldırtmak üzere müracaatta bulundu ancak mahkeme talebi geri çevirdi. Böylece grevin önünde engel kalmadı. 

Cockpit bundan bir yıl önce pilotların maaşları için yürütülen toplu iş görüşmelerinin başarısız kaldığını açıklamış ve 5 bin 400 pilotu adına grev 24 saatlik grev kararı aldığını duyurmuştu.

Grev hem kargo hem de yolcu taşımacılığını kapsayacak ve Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece saat 0'01'den başlayarak saat 23:59'a kadar devam edecek.