UUİ’de bir ilk yaşandı

24.11.2016Russia Today Uzay 360 projesi kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ikinci bir 'Dünya manzarası' yayınladı.

Rus kozmonot Andrey Borisenko, ilk defa UUİ'nin Dünya'ya bakan tarafındaki Cupola modülünden gezegenimizin panoramik görüntüsünü aktardı.

RT, yörüngeden görüntülerin paylaşılacağı ve sıradan insanlara kozmonotların gördüklerini görme imkanı vermeyi amaçlayan Uzay 360 projesi kapsamında çekilen ikinci bir görüntüyü izleyicileriyle paylaştı.

Rus kozmonot ve projede 'tur rehberi' olan Andrey Borisenko, UUİ'deki Dünya gözlem modülü Cupola'dan ilk kez yayın gerçekleştirdi.

"Cupola, astronotları büyülüyor. Burası UUİ’ye gelen kozmonot veya astronotların bulduğu bütün boş vakitleri geçirmek istediği yer. Aslında pek de boş vaktimiz olmasa da… Buradan evrenin en güzel gezegeninin harika bir manzarası var. Ne kadar gezegen keşfedersek edelim, Dünya her zaman bizim evimiz olacak, çünkü o en güzeli" ifadelerini kullanan Borisenko, panoramik videoda Dünya’yı gösteriyor ve gezegenimiz videodaki oklara tıklanarak görülebiliyor.

Bu arada Uzay 360 projesi Rusça, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve Arapça olmak üzere 6 dilde yayınlanıyor.