THY Rusya’da güven verdi

22.07.2016Türk Hava Yolları, Moskova’da önde gelen Rus tur operatörlerini düzenlediği gemi turunda bir araya getirerek darbe girişimini anlatıp Rus turistler için Türkiye’de endişelenecek bir şey olmadığı güvencesini verdi.

Rus tur operatöreler Türkiye’ye charter seferlerinin ne zaman açılacağını beklediği anda geçtiğimiz hafta Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrası Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya)’nın 16 Temmuz itibari ile Rus vatandaşlarına geçici süreliğine Türkiye’ye uçmayı yasaklaması ile sarsılırken, THY, Moskova’da düzenlediği etkinlikle sektör temsilcilerine endişelenecek bir şey olmadığını anlattı.

Moskova Nehri’nde düzenlenen yemekli tekne turuna katılan Rus tur operatörlerine seslenen THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, “Geçtiğimiz gün Türkiye’de yaşanan hain saldırılardan dolayı derin üzüntülerimi dile getirmek istiyorum. Türk ordusu ile hiçbir ilgisi olmayan ne Türk halkının ne de Türk ordusunun kesinlikle desteklemediği bu hain saldırıyı; anayasal olmayan yollar ile kendini bilmez, insanlıktan nasibini almamış küçük bir terörist grubun gerçekleştirdiğini belirtmek isterim. Gece başlayan olaylar çok kısa sürmüş olup sabaha karşı tüm bu durum güvenlik güçlerimiz tarafından kontrol altına alınmıştır. Türk Milletinin verdiği tepki ile gücü elde etmanin zorla ve zorbalıkla değil, sevgi ve şefkatle olduğu tekrardan anlaşılmıştır. Hükümetimizin ve devletimizin temelleri sağlamdır. Korkulacak hiçbir şey yoktur” dedi.

Küresel terörün her yerde olduğunun altını çizen Deribaş, yakın zamanda İstanbul’da gerçekleşen terör eyleminin sadece Türkiye’ye mahsus olmadığını belirterek Brüksel, Paris, Nice, Orlando, Bağdat, Medine, Dakka, Telaviv, Mogadişu, Kano, Karaçi, Berlin, Tunus ve daha bir çok noktada gerçekleşen terör eylemlerini de hatırlatarak, “Her şeye rağmen korkmadan, yılmadan çalışacağız ve bunların üstesinden geleceğiz. Bizim burada görevimiz hem Türkiye’ye hem de Rusya’ya katkı sağlamak, iki ülke arasında yıllar öncesine kurulmuş kardeşlik köprüsünü sağlamlaştırmak ve pekiştirmektir” ifadelerini kullandı.

Deribaş, Rus tur operatörlerine Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin tekrardan istenilen ve beklenilen seviyeye ulaşması için gerekli adımların atıldığını da belirten Deribaş şöyle devam etti:

“Devlet büyüklerimizin de yüz yüze bir araya gelecek olması ile ticari-ekonomik ve turizm ilişkilerinin eskisinden çok daha iyi seviyelere geleceğinden hiçbir kuşkum yoktur. THY olarak siz kıymetli acentelerimizle birlikte çalışmaya üretmeye devam edeceğiz.” (gazetem.ru)