Uzay İstasyonu’nun en yeni ekibi

ABD'li astronot Kathleen Rubins - Rus Astronot Anatoli Ivanishin - Japon Astronot Jaxa Onishi

ABD'li astronot Kathleen Rubins - Rus Astronot Anatoli Ivanishin - Japon Astronot Jaxa Onishi 09.07.2016Uluslararası Uzay İstasyonu’nagidecek 3 astronotu taşıyacak Soyuz FG, yeni nesil uzay aracı olan Soyuz MS ile Kazakistan’da bulunan Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Rus Federal Uzay Ajansı Ruscosmos tarafından yapılan açıklamada, Rus Astronot Anatoli Ivanishin, Japon Astronot Jaxa Onishi ve Amerikan astronot Kathleen Rubins’i taşyacak uzay aracı 8 Temmuz’da Moskova vakti ile 04.36’da Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Uçuşun uzun zamandır uygulanmayan ve yaklaşık iki gün sürecek ‘Uzun Etap’ sistemine göre yapılacağını kaydeden Ruscosmos, uçuşun Energia şirketi tarafından Soyuz- TMA taşıyıcı roketinin geliştirilmiş yeni versiyonu olan Soyuz –MS ile yapıldığını bildirdi.

Yeni navigasyon ve kontrol sisteminin yanında geliştirilmiş enerji kaynağına ve daha geniş iç hacmine sahip olan Soyuz –MS aracı, daha fazla enerji üretecek güneş panelleri ve gelişmiş haberleşme ve ölçüm sistemleriyle donatılmış.

LIFTOFF! Three humans are leaving Earth & are on their way to @Space_Station. Keep watching: https://t.co/rUrtFCMVVq https://t.co/Qgp4fu4OmX

— NASA (@NASA) July 7, 2016