Yola çıkış tarihini verdi

16.02.2017Rus özel şirketi KosmoKurs Genel Müdürü Pavel Puşkin, Rusya’nın uzay turizmi için geliştirilen ilk yeniden kullanılabilir uzay gemisi testlerinin, 2020 yılında başlayacağını belirtti.

Sputnik'e konuşan Puşkin, "Özel yatırımcının parasıyla yapılan gemi, Rusya'daki uzay üssünden fırlatılacak ve Yuriy Gagarin'in çıktığı yörüngede, yani yaklaşık 100 kilometre yükseklikte uçuş yapacak. Proje tasarım aşamasında bulunuyor. Maalesef organizasyon sorunları çalışmaları 6-8 ay geciktirdi. İlk geminin en erken 2018 yılında çıkması planlanıyor. Üretim için kapasite nihai olarak önümüzdeki yaz belirlenecek. Uçuş testleri 2019-2020'ye planlandı" dedi.

Bu proje için daha önce Rusya devlet uzay ajansı Roscosmos'tan izin aldıklarını hatırlatan Genel Müdür şunu dedi: "Ücreti ödeyen, 3 günlük hazırlık ve sağlık kontrolünden geçen adaylar gemiye alınacak. Uzay turistine, 6 kişilik mürettebat içinde 15 dakikalık uçuş sunulacak. Her biri, 5-6 dakika çekimsizlikte bulunacak, toplamda 30 metrekarelik kabin içinde serbest dolaşacak".

Puşkin, turistlerin Rusya'nın ilk uzay gemisiyle yolculuğa çıkmadan önce, sağlıklarının ya da yaşamlarının zarar görmesi durumunda hak iddia etmeyeceklerini belirten anlaşmayı imzalayacağını da sözlerine ekledi.

Pavel Puşkin, geminin tasarımında Rusya'nın yeni roketi Angara'nın deneyiminden yararlanacaklarını belirterek, "Elbette çalışmalarımızda diğer roketlerin ve uzay gemilerinin deneyiminden de yararlanacağız" dedi.

Milyarder girişimci Elon Musk'ın SpaceX şirketinin faaliyetini yakından takip ettiklerini söyleyen KosmoKurs Genel Müdürü, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Yeni tasarımlar ve çözümler üreten diğer şirketlerin faaliyetini de takip ediyoruz. Musk bu konuda tek değil ama geniş kitle tarafından biliniyor. SpaceX'in temel kayıpları suya iniş sırasında meydana geldi. Biz gemimizi karaya indireceğiz. Üstelik Musk'ın iniş şeması çok sert, aynı anda birçok hareket parametresini sıfıra indirgiyor. Diğer ABD şirketi Blue Origin, çok daha yavaş iniş sağlayan havada asılı kalma şemasını kullanıyor. Biz de bu şemayı temel alıyoruz."

Uzay turizmi için yeniden kullanılabilir gemi üretiminde ABD'yle yakın işbirliği konusunda hayaller kurmadıklarını söyleyen Puşkin, "Teknik işbirliğinin mümkün olduğunu düşünmüyorum. Kuralların düzenlenmesi alanında işbirliği çok daha olası, sanırım bundan piyasanın tüm katılımcıları kazançlı çıkar" dedi.