Uzay’a bilet fiyatını belirledi

21.02.2017Rus özel şirketi KosmoKurs Genel Müdürü Pavel Puşkin, Rusya’nın uzay turizmi için geliştirdiği projenin bilet fiyatlarını belirledi

Uzay turunun bilet fiyatının 200-250 bin dolar olacağını belirten Puşkin, "Proje tamamlandıktan fiyat değişebilir. 2018'deki testleri tamamladıktan sonra fiyatı netleştirip bilet rezervasyonunu başlatacağız" dedi.

Projenin toplam maliyetinin 150 milyon dolar olduğunu kaydeden Genel Müdür, "Bu ortalama bir rakam ve şimdiye kadar değişmedi. Şu ana kadar bu paranın küçük bir kısmını elde edebildik ama elimizdeki para yine de ilk aşama için yeterli. İlk aşama başarıyla tamamlandıktan sonra finansmanın kalan kısmını almaya çalışacağız" diye konuştu.

Puşkin, testler başarıyla tamamlandıktan sonra ilk insanlı uzay turlarına sinema oyuncularını, siyasetçileri ve diğer ünlüleri davet etmeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Bazı Rus vatandaşlarının şimdiden uzay turu için 200-250 bin doları vermeye hazır olduğunu kaydeden Rus işadamı, şunu anlattı: "Uçmak isteyen Rus vatandaşlardan mektuplar alıyoruz. İki kişi kesinlikle uzaya uçmayı planladığını ve sağlık kontrolünden geçecekleri günü dört gözle beklediklerini söyledi."