Erdoğan’ın kararına bağlı

21.02.2017Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisinin baş editörü ve Rusya Savunma Bakanlığı Kamu Konseyi Başkanı İgor Korotçenko, Rus devlet teknoloji şirketi Rostech Genel Müdürü Sergey Çemezov’un Moskova ve Ankara’nın S-400 füze savunma sistemlerinin satışı konusunda görüşmelerde gerçekleştirdiği yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Korotçenko konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“S-400 gibi ciddi bir silahın satın alınması için siyasi bir kararın olması lazım. Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararına bağlı. Bugün Rusya ve Türkiye Suriye’de uluslararası teröre karşı birlikte aktif bir mücadele yürütüyor. Bugün iki ülke arasında pragmatik, iş ortaklığı ilişkileri bulunuyor. Bence Türkiye S-400 füzesinden yana tercih kullanabilir. Türkiye’nin hava sahasının güvenliğini korunmasını sağlanması açısından güzel bir tercih olur."

Korotçenko şöyle devam etti:

"Bu arada NATO üyesi ülkelere yönelik böyle bir silah satışı konusunda tecrübemiz de var. Örneğin, Yunanistan… Dolayısıyla Türkiye bu güzel tercihi yaparsa Rusya bu sevkiyatı yapmaya hazır. Dolayısıyla karar Ankara’nın.”

S400’ün vurabildiği hedefler: