Hatay’da Mig-21 düştü

04.03.2017



Hatay'ın Samandağ ilçesinde bir savaş uçağının düştüğü ve pilotların paraşütle atladığı ihbarı yapıldı. Suriye kaynakları uçağın Esad rejimine ait Mig-21 olduğunu belirtti.

İlçeye bağlı Yaylacık Mahallesi kırsalına saat 18.30 sıralarında büyük bir gürültü duyduklarını söyleyen köylüler jandarmaya bilgi verdi.

İddiaya göre, Amanos Dağları eteklerindeki kırsal alana bir savaş uçağı düştüğü pilotlarının da paraşütle atladığı ihbarını alan İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgeye sevk edilerek arama çalışması başlatıldı.

Suriye kaynakları uçağın Esad güçlerine ait Mig-21 tipi tek motorlu savaş uçağı olduğunu açıkladı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

BAŞBAKAN’DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım, Nevşehir mitinginin ardından Valiliği ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Hatay’ın Suriye sınırında düşen uçakla ilgili, “MİG-23 uçağı düştü. Pilotun atladığı tahmin ediliyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Uçağın Suriye topraklarına pilotun muhtemelen ya Türkiye tarafına ya da Suriye tarafına düştüğü varsayılıyor. Samandağ Yaylacık mevkiinde meydana geliyor. Durum bundan ibaret. Suriye rejimine ait bir uçak olduğu tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.