Dört madde kaldı

06.03.2017Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Rusya'dan Mısır'a uçak seferlerinin yeniden başlaması için gereken prosedürlerin yaklaşık yüzde 90 oranında tamamlandığını bildirdi.

Matviyenko, Mısır Meclis Başkanı Ali Abdulal ile başkent Kahire'deki meclis binasında bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Matviyenko, "Rusya'dan Mısır'a uçuşların yeniden başlaması için gereken prosedürlerin yaklaşık yüzde 90'dan fazlası tamamlandı" dedi.

Matviyenko, Mısır tarafının uygulaması gereken dört madde kaldığını ve bunların gerçekleştirilmesi halinde Rus uzmanlardan oluşan bir ekibin uçuşların başlaması imkanlarını değerlendirmek için Kahire'ye gideceğini kaydetti.

Mısır Meclis Başkanı Abdulal da, ülkesinin Rusya'nın güvenlikle ilgili taleplerini gerçekleştirmek suretiyle iki ülke arasındaki uçuşları yeniden başlatma konusunda çalıştığını vurguladı.

Rus havayolu şirketi Kogalimavia'ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçağın 31 Ekim 2015'te, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarına düşmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ülkeye yapılan tüm uçuşların geçici olarak durdurulması talimatı vermişti.