Astronot’tan Kozmonot’a jest

07.03.2017NASA astronotu Nicole Stott, uzaya çıkan ilk kadın ve sivil olan Rus kozmonot Valentina Tereşkova’nın 80. doğum gününü gönderdiği bir video mesajla kutladı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da milletvekili olan ve 16 Haziran 1963 yılında Vostok uzay aracı ile uzaya çıkan ilk kadın ve sivil olan emekli Sovyet kozmonotu Valentina Tereşkova bugün 80. yaşına bastı.

NASA astronotu Nicole Stott, Tereşkova’nın doğumgününü “Siz bütün genç kadınlar ve dünyadaki herkes için bir ilham kaynağısınız. Benim için de öyleydiniz ve öyle olmaya devam edeceksiniz. Herkese büyük hayaller kurma ve yıldızlara ulaşma yolunda yardım ettiğiniz için teşekkürler. Gönülden minnettarlık ve takdirlerimle, doğum gününüzü kutlar, sağlık ve mutluluk dilerim” ifadeleriyle kutladı.

Uzaya çıkan ilk insan olan Yuri Gagarin’in 12 Nisan 1961 tarihindeki yolculuğundan iki yıl sonra uzaya ayak basan ilk kadın ve sivil olan Tereşkova, uzay görevlerinde yer alan 4 Rus kadın kozmonottan biriydi.

Henüz 26 yaşındayken Vostok 6 ile uzaya fırlatılan Tereşkova’nın yolculuğu 2 gün 22 saat 50 dakika sürmüş, Dünya’nın yörüngesinde 48 tur atmıştı.

Ay’da kendi adını taşıyan bir krater olan Tereşkova, Duma’da Birleşik Rusya Partisi'nden milletvekili olarak görev yapıyor.