Uydudan bakın neyi gözlemliyor

18.03.2017Dünya Sağlık Örgütü’nün yakın zamanda yayınladığı rapora göre ölümlerin sekizde biri hava kirliliği nedeniyle gerçekleşiyor.

Dünya atmosferi birkaç faktöre bağlı karmaşık bir sistem olduğundan gözlem uyduları gezegenimizde solunan hava ve insanoğlunun yarattığı kirlilik değerlerini ölçmek için var gücüyle çalışıyor.

Bremen Üniversitesi araştırmacıları alan ve zemin tabanlı ölçümlerden gelen verilere uyan atmosferik kirliliğin ölçülmesine öncülük ediyorlar.

Bremen Üniversitesi Fizik Profesörü John Philip Burrows, “Uzay ölçümleri bize yerel ve genel alan hakkında küresel bir bakış sunar, meteoroloji ve atmosfer kimyasının bizim hayatımıza ne gibi etkileri olduğunu gösterir. Rüzgar havayı farklı bölgelere taşıyor ve bu sayede Avrupa’da Arktika’nın havası da solunuyor. Özellikle yaz aylarında Avrupa, Amerika’dan gelen kirli havaya maruz kalır. Kaynakları tam olarak anlamak zorundayız, yüzey akı ve karbon gazı salınımını hesap etmeliyiz. Atmosfer kimyasını ve fiziksel değişimlerin hava kirliliğine etkilerini ve rüzgarlarla yer değiştirdiği gerçeğini de anlamamız gerekiyor” dedi.