“Bunları sakın yapmayın”

25.03.2017Rusya Dışişleri Bakanlığı, yurtdışına çıkacak Rus vatandaşlarına davranış konusunda tavsiyeler içeren bir kılavuz yayımladı. Kılavuzda Türkiye ile ilgili tavsiyeler de yer aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi, internet sitesinde yayımladığı açıklamada, yurtdışına seyahate çıkacak vatandaşlar için gittikleri ülkelerde kaçınmaları gerektiği davranışlar konusunda tavsiyeler verdi.

Türkiye hakkında yapılan tavsiyelerin ilki, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında saygısızlık olarak nitelendirilebilecek davranışlardan kaçınmak oldu. 

Kılavuzda dikkat çeken bir başka tavsiye ise, işaret ve orta parmağın kaldırılmasıyla yapılan zafer işareti hakkında. Kürt siyasi hareketler tarafından kullanıldığı ve Türk milliyetçilerinin tepkisini çekebileceği için bu işaretin yapılmaması önerildi.

Rusya'da işaret ve serçe parmak kaldırılarak yapılan işaret hakkında da uyarıda bulunuldu. Ülkücülerin bozkurt işareti olarak algılanabileceği gerekçesiyle, bundan kaçınılması tavsiye edildi.

Kılavuzda Türkiye ile ilgili verilen diğer tavsiyeler de şöyle oldu:

"Orta parmağın kaldırılması, ayrıca işaret parmağı ile başparmağın birleştirilmesiyle yapılan, 'iyi' anlamına gelen halka şeklindeki hareket, Türkiye'de hakaret olarak algılanıyor. Bir el boğaza getirilerek yapılan 'boğazıma kadar doydum' anlamındaki hareket de, Türkiye'de tehdit olarak algılanabilir."

Rus dışişleri ayrıca Türkiye'de dilin dişe değdirilmesi suretiyle yapılan ve 'cıklamak' olarak nitelenen eylemin de 'hayır' veya 'reddetme' anlamı taşıdığına da dikkat çekildi.

Kılavuzda Müslüman ülkelerde ev sahibinin aile üyeleri arasındaki kadınlarla tanışmaya çalışmaktan kaçınıp onları herkesin bulunduğu masaya davet etmeme, Budist ülkelerde başkasının çocuğunun başına dokunmama, siyahlara 'zenci' anlamına gelen İngilizce 'nigger' kelimesini kullanmama, yerel yemeklerle ilgili olumsuz sözler sarf etmeme gibi tavsiyeler de yer aldı.