WikiLeaks’den şok iddia

25.03.2017WikiLeaks, kamuoyuyla paylaştığı ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı'na (CIA) ait 'Kasa Dairesi 7' belgeleri kapsamında yeni bir dizi belge yayınladı.

'Karanlık Madde' adı verilen sızıntıya göre, CIA iPhone'lara fabrikadan çıktıktan sonra 'NightSkies' adı verilen bir araç yükledi. Bu program sayesinde telefon sahipleri fark edilmeden izlendi.

WikiLeaks, CIA'ın 'küresel ölçekli gizli hack uygulamasını ortaya çıkardığı' belirtilen 'Kasa Dairesi 7' adlı 8 binden fazla gizli belgeye eklemeler yapıyor.

'Karanlık Madde' adı verilen yeni sızıntıdaki gizli belgelere göre CIA, iPhone marka akıllı telefonları 'NightSkies' adı verilen bir program vasıtası ile fark edilmeden izledi.

WikiLeaks'in açıklamasına göre fabrikadan çıktıktan sonra fiziksel olarak iPhone'lara yüklenen program arka planda çalışarak CIA'ye telefon üzerinde 'tam kontrol' sağlıyor.

Buna göre CIA bu telefonlara istediği dosyaları gönderiyor, dosyaları indiriyor.

Telefon sahibinin yazılı mesajlarını, adres defterini ve arama çağrılarını izleyebiliyor.

Sızıntılarda yer alan 2008 tarihli bir belgede NightSkies'ın 2. versiyonunun fiziksel olarak telefona yüklenmesi gerektiği ve ancak telefonun kullanmaya başlandığı zaman aktif olduğu belirtiliyor.

NightSkies, Ekme (Implant), Dinleme (Listening Post) ve Son İşlemeler (Post Processing) adı verilen 3 aşamalı olarak çalışıyor.