ABD’den ilginç uyarı

31.03.2017ABD Silahlı Kuvvetleri, ABD’li askerlere yeni yıldız savaşlarına hazırlıklı olma çağrısı yaptı.

ABD Donanması yetkilisi Tümamiral Charles Richard, ABD'nin uzayda askeri faaliyetlerde bulunma kabiliyetine sahip olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi.

ABD'nin geliştireceği uzay stratejisinin yeryüzüne yakın alanlarda çatışmaların yayılmasını önlemeye yönelik olması gerektiğini belirten Richard, "Savaşı engellemenin en iyi yolunun, ona hazırlanmak olduğunu düşünüyorum. Uzay da dahil olmak üzere her yerde zafer kazanana kadar savaşmaya hazır olduğumuzu herkesin anlamasını sağlamalıyız" dedi.

Bu arada Richard, ABD'nin askeri-uzay alanındaki üstünlüğünün, uydusavar silahlarını başarıyla geliştiren Rusya ve Çin'in oluşturduğu tehditle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Son 15-20 yılda küresel güçler arasındaki karşıtlığın gündeme daha ciddi biçimde getirildiğini ve bunun uzay alanını da kapsadığını söyleyen ABD'li tümamiral, "ABD, uzayda ‘kötü davranışları' engellemeli. Zira 2007'de Çin uydusavar silahını test etti ve bunun sonucunda yörüngemizde uzay çöpü olarak kabul edilen 3.400'den fazla nesne belirdi" diye konuştu.