Kabin ekibi doğumu anlattı

12.04.2017Geçen hafta meydana gelen sıradışı olayı Hürriyet'e anlatan uçuş ekibi, "Bu konuda eğitimimiz var ama hepimiz için bu ilkti" dedi.

Türk Hava Yolları, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Uçağa hoşgeldin prenses! Alkışlar kabin ekibimize" diyerek bebeğin fotoğrafını paylaştı.

Uçuş ekibinin göbek adını 'Hatice' koyduğu bebeğin doğumu şöyle gelişti: Gine'nin Konakri şehrinde gece yarısı başlayan ve toplam 8 saat sürecek gece uçuşunda kabin amiri Ayşe Evrim Fidan ile hostesler Bouthayna İnanır (30), Azra Yurt (27), Demet Hocaoğlu (25) görevliydi.

Servis bitmiş, inişe 50 dakika kalmıştı ki yolculardan 18 yaşındaki Diaby Nafi'nin doğum sancıları başladı.

Nafi İngilizce bilmediği için hostes Hocaoğlu'na derdini telaşla, zıplayarak anlatmaya çalışmıştı.

Ekip doğumun başladığını anlayınca, Nafi'yi boş koltuklara yatırdı. Doktor anonsu yapıldı ancak uçakta yoktu.

Kabin ekibi el kitabı, ilkyardım ve doktor setini alan tüm ekip, Nafi'nin başına toplandı.

Hem mesleğe başlarken aldıkları hem de her sene tekrar ettikleri eğitimde öğrendiklerini uygulamaya başladılar.

Nafi'nin ellerini tutarak güç verdiler. Nihayet bebek ekibin tek annesi olan İnanır'ın eline doğdu. Kordon kesme yetkileri olmadığı için klipslemekle yetindiler. Doğum yaklaşık 20 dakika sürdü.

'HEPİMİZ İÇİN BİR İLKTİ'

THY'nin kabinde dağıttığı battaniyelere sarılan bebek, annenin kucağına verildi. Unutamayacakları bir deneyim yaşadıklarını anlatan Fidan, "Bu konuda eğitimimiz var ama hepimiz için bu ilkti. O anda anne ve bebeğinin bizden başka şansı yoktu. Elimizden geleni yaptık ve bir mucizeyi hep birlikte yaşadık. Bebeğe Hatice göbek adını koyduk" dedi.

Doğumdan sonra pilot İrfan Kurşun Geçmez, "Kadiju bebek dünyaya geldi" anonsu yaptığında, diğer yolcular alkışlar doğumu kutladı. Bebek ve anne için aralarında para topladılar. Bebek ve annesi havalimanında sağlık ekiplerine teslim edildi.

THY'nin Twitter paylaşımında, ailesinin Kadiju ismini verdiği bebeğin uçaktaki serüveni görselleştirilerek, "Adı: Kadiju Nafi, Doğum yeri: TK538, Koordinatlar: 17° 34' 14.491" Kuzey, 3° 59' 46.198" Batı, Mali hava sahası" denildi.