Kapalı Çarşı durumu özetledi

24.04.2017Türkiye ile Rusya arasındaki kriz, 15 Temmuz darbe girişimi ve 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu..

Tüm bunlardan en çok etkilenen kesimlerden biri de Kapalıçarşı esnafı oldu. Esnaf, "Artık Avrupalı müşterileri mumla arıyoruz" diyor.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin, Kapalıçarşı'nın son durumu hakkında bir yazı kaleme aldı:

Yaz mevsiminin yaklaşması kapalı çarşı esnafını heyecanlandırmış. Esnaf tabiri yerindeyse son iki yıldır 'sinek avladıklarını' söylüyor.

Bu süreç içerisinde özellikle Avrupalı turistlerin Türkiye'yi eskisi gibi tercih etmemesi nedeniyle Kapalıçarşı'da yüzlerce esnaf dükkanına kilit vurmuş…

Çarşının girişinde bulunan polis ve özel güvenlikçiler çarşıya gelenlerin üst aramasını yaptıktan sonra girişe izin veriyor.

lk olarak görüştüğümüz bir esnaf, eğer ismimi vermezseniz buranın dertlerini anlatırım diyerek şunları kaydetti: "Burada restorasyon işleri 6, 7 aydır devam ediyor. Bu restorasyonu 2 buçuk yılda bitireceklerini söylediler. Ama buna inancım yok. Mart ayının başı gibi buranın ekonomik olarak düzeleceğini düşünüyordum. Ama şu an sinek avlıyoruz. Eğer böyle devam ederse dükkanı kapatıp gitmek zorunda kalacağım."

10 yıldır kapalı çarşıda esnaf olduğunu söyleyen Baki Atış, şu an Arapların burada alış veriş yaptıklarını belirterek, "Biz en çok yarayan turist İspanyol. Çünkü İspanyollar alışverişi seviyor. Bu kitleleri buraya çekmemiz gerekiyor. Bu konuda siyasetçilerin üzerine düşen görevleri var. Örneğin, Rusya ile uzlaşmadan önce 5 milyon turist kaybettik. Tekrar uzlaşı sağlandığında o turistleri yine kazandık" dedi.

Her şey rağmen 2017 yılının 2016'ya göre daha iyi geçtiğini söyleyen Atış, müşterileri ve turistleri buraya çekebilmek için kapalı çarşıdaki esnaflara eğitim verilmesi gerektiğini de belirterek şunları söyledi:

"En basitinden yıllardır yer altı sorunları var. Elektrikler gidiyor saatlerce gelmiyor. Yağmur yağdığı zaman tavanlar akıyor. Bu da müşterileri geri çekmesine neden oluyor. Örneğin yılbaşında elektrikler gitti. Esnaf perişan oldu. 5 aydır restorasyon devam ediyor. Umarım bu sorunlar bitecek. Bir de bu konuda esnaf da üzerinde düşen görevi yerine getirmeli. Mesela müşteri çekmek için konferanslar yapılmalı. Gelen turisttleri kapıda karşılamak gerekir. Kapalıçarşıyı kaybetmemek için acilen yeni projeler yapılmalı."