Tarifeliler o anlamı taşımıyor

26.04.2017Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) uzmanı Dmitriy Gorin, "Düzenli seferlerdeki artış, tur operatörlerinin charter uçuşlarının kapanacağından korktuğu anlamına gelmiyor" dedi.

Türkiye’ye düzenli seferlerdeki artışın, charter uçuşlarının durdurulabileceği yönündeki uyarıyla ilgili olmadığını kaydeden Gorin, “Artış, Türkiye’ye artan talebi gösteriyor” dedi.

Sputnik’e konuşan Gorin, son 5 yılda turistik destinasyonlarda düzenli sefer payının düzenliği büyüdüğünü belirterek şunu söyledi:

“Bu artış, Rusya kentlerinden Türk tatil beldelerine talepteki büyümeyi gösteriyor. Charter ulaşımının dışlanması söz konusu değil, çünkü tamamen yeni düzenli güzergahlar organize ediliyor. Moskova ve St. Petersburg’dan düzenli sefer sayısı yeterli noktaya ulaştı, şimdi de uçuş coğrafyası genişliyor ve ülkemizin diğer kentlerini kapsamı altına alıyor.”

THY’nin Rusya’ya düzenli sefer sayısını artmayı planladığını kaydeden Gorin, bu bağlamda Türkiye’nin bu yıl 3 milyon Rus turisti ağırlayacağı yönündeki tahminin tamamen gerçekçi olduğunu belirterek, “Düzenli seferlerdeki artış, tur operatörlerinin charter uçuşlarının kapanacağından korktuğu anlamına gelmiyor. Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın bu yönde uyarıda bulunduğu bilgisi doğru. Ama bu uyarıyı hiçbir yasak veya kısıtlama takip etmedi. Şirketlerin geçen yılın temmuz ve ağustos aylarında Türkiye’ye sadece düzenli seferlere izin verildiğini hatırlaması başka bir mesele. Muhtemelen şirketler, düzenli seferler statüsünün piyasa tarafından daha iyi algılandığı görüşünü benimsemiş olabilir” diye konuştu.