Küba’da yolcu uçağı düştü

29.04.2017Küba'nın doğusunda yer alan Baracoa havalimanından kalkan yolcu uçağının radardan kaybolduğu bildirildi. Havayolu şirketi yetkilileri, uçağın düştüğünü açıkladı.

23.20 AP: 8 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Associated Press, adı belirtilmeyen bir kaynağa dayandırdığı haberinde Küba'ya ait askeri bir uçağın ülkenin batısındaki Artemis bölgesinde kaza geçirdiğini, kazada 8 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

Haberde, uçağın Aerogaviota şirketine ait olduğu belirtildi.

23.15 'UÇAĞIN KALINTILARINA ULAŞILDI' İDDİASI

Ciber Cuba haber portalı, uçak mürettebatından bir kişinin akrabasından gelen bilgiye dayandırdığı haberinde, kaza geçiren uçağın kalıntılarına Las Lomas de San Cristobal bölgesinde ulaşıldığını bildirdi.

Haberde, "Karadan ulaşılması çok zor olan bir bölge, ön bilgiler, hayatta kalanların olmadığını gösteriyor" dendi.

23.00 Yerel kaynaklar, uçağın düşmesi sonucu uçakta bulunan tüm yolcuların yaşamını yitirmiş olabileceğini bildirdi. Uçaktaki yolcuların durumuna ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi.

22.45 HAVAYOLU ŞİRKETİ UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜNÜ DOĞRULADI

Uçağın ait olduğu Küba havayolu şirketi Aerogaviota, Ciber Cuba'ya uçağın düştüğünü doğruladı.

Ciber Cuba portalının yaptığı açıklamada, "Havayolu şirketinin Küba temsilcisinden uçağın kaza geçirdiğine dair doğrulama geldi. Maalesef hayatını kaybedenlerin olduğu bilgisini aldık" dendi.

Küba'daki Rus Konsolosluğu, kaza geçiren uçakta Rus vatandaşların bulunup bulunmadığını araştırıyor.

22.05 YOLCU UÇAĞI RADARDAN KAYBOLDU

NTN24 kanalı daha önce radarlardan kaybolan uçakta 39 yolcunun bulunabileceğini açıklamıştı. Aerogaviota havayolu şirketine ait An-26 yolcu uçağı, Küba'nın doğusundaki Baracoa havalimanından havalanmıştı.

Uçağın radarlardan kaybolması sırasında Küba'nın batısındaki Pinar del Río bölgesinin hava sahasından geçtiği belirtildi. Yolcuların ve mürettebatın durumu ile ilgili henüz açıklama yapılmadı.

AN-26'NIN ÖZELLİKLERİ

Askeri taşıma uçağı An-26, 1969-1986 döneminde Kiev uçak fabrikasında üretiliyordu. Toplamda yaklaşık bin 400 adet üretildi. Uçakların bazıları daha sonra 43 yolcu kapasiteli An-26-100 yolcu taşıma uçağına dönüştürüldü.

An-26 uçaklarının kullanıldığı dönem içinde yaklaşık 130 araç düştü, kazalarda bin 300'ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. En son An-26 kazası, geçtiğimiz yıl Sudan'da yaşanmış, 5 kişi hayatını kaybetmişti.