Rusya ve Çin tehdit altında mı?

05.08.2016ABD ve Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) orduları kısa süre önce THAAD (Terminal Yüksek İrtifa Hava Savunma) füze savunma sisteminin Kore Cumhuriyeti'ne yerleştirileceğini açıkladı.

Bu açıklamaya, Çin ve Rusya başta olmak üzere çok sayıda ülkeden tepki geldi.

Rus uzmanlar, THAAD sisteminin küresel stratejik dengeyi bozacağına işaret ederek, Çin ve Rusya'nın güvenliğinin büyük tehdit altında olacağını savunuyor.

Nükleer tehdit bahane, hedef Çin ve Rusya'daki tesisler

Rusya Uzakdoğu Araştırmalar Merkezi'nde görev yapan Pavel Kamennov'a göre "THAAD'in yerleştirilmesinin, sadece Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden gelebilecek tehditleri önlemek amaçlı olduğuna inanmak zor."

Kamennov, THAAD sisteminin etki alanının Kore Yarımadası'nı fazlasıyla aştığını, açıkça Çin ve Rusya'daki askeri tesisleri hedeflediğini vurguladı; "ABD'nin Kore Cumhuriyeti'nde THAAD sistemi yerleştirmesinin görünüşteki hedefi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden gelecek nükleer tehditleri gidermek. Ancak THAAD sisteminin menzili 900 kilometreyi buluyor, bu sistem atmosfer tabakası dışındaki füzeleri bile engelleyebilir. THAAD sistemi, Kore Yarımadası'nın savunma gereksinimlerini çoktan aşmış durumda. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer tehditlerine karşı bu sistemin yerleştirilmesi, sadece ABD'nin bir bahanesi. Bu sistem esas olarak Çin ve Rusya'daki hedeflere yönelik olacaktır."

Rusya Uzakdoğu Araştırmalar Merkezi'nde görev yapan Pavel Kamennov, ABD'nin eski Sovyetler Birliği'yle imzaladığı Anti Blastik Füze Savunma Sistemlerinin Kısıtlanması Anlaşması'ndan 2002 yılında çekilmesinin, küresel güvenlik alanında giderek etkisini göstermeye başladığını söyledi.

ABD'nin daha önce Avrupa'da konuşlandırdığı benzer sistem de bölgesel güvenliği tehdit etmeye başladı.

Büyük devletlerin bu duruma önem vermeleri gerektiğini dile getiren Kamennov, bu konunun yeniden ele alınmasının önemine dikkat çekti; "Dikkat edilmesi gereken bir husus, ABD'nin Anti Blastik Füze Savunma Sistemlerinin Kısıtlanması Anlaşması'ndan çekilmesiyle birlikte, ABD, Asya ve Avrupa'da anti füze sistemleri yerleştirmeye başladı. ABD'nin bu girişimi küresel ve bölgesel güvenlik için büyük tehdit. THAAD sisteminin olumsuz etkileri Çin ve Rusya'da güvenlik alanında giderek daha fazla etkisini gösterecek. THAAD sadece savunma niteliğinde bir sistem değil, aynı zamanda MK41 dik fırlatma sistemiyle saldırı fonksiyonu da var. Bu nedenle büyük devletler buna önem vermeli ve bir an önce görüşmeler yapılmalı."

Rusya'nın ünlü siyasi analistlerinden Alexander Vorontsov, ABD'nin son yıllarda anti füze savunma sistemleri yerleştirmeye ağırlık verdiğine işaret ederek, Rusya'nın buna kararlılıkla karşı çıktığını dile getirdi. Vorontsov bu konuda şunları kaydetti;

"Rusya ve Çin, THAAD sisteminin yerleştirilmesine karşı çıkıyor. Çünkü bu sistem, bölgesel ve küresel askeri dengeyi bozabilir. Bu sistemin yerleştirilmesi, bölgede askeri rekabete yol açabileceği gibi, Çin ve Rusya'nın sert bir karşılık vermelerine de neden olabilir. Bu gelişme hiç kuşkusuz bölgesel güvenliğe uzun vadeli zararlar getirecektir."

Vorontsov, Kore Cumhuriyeti'ne THAAD sistemi yerleştirilmesi konusunda Çin ve Rusya'nın aynı tutumda olduklarına işaret ederek, iki ülkenin güvenlik alanında işbirliğini daha da güçlendireceklerini belirtti.