Kuzey Kore bakın ne yapıyor

08.05.2017Kuzey Kore'nin füze fırlatmada kullanılmak üzere Sarı Deniz'de üç yapay ada inşa ettiği çekilen uydu fotoğraflarına dayandırılarak iddia edildi.

İddia ABD'li gazete Los Angeles Times'tan geldi.

Gazete bölgede çekilen uydu fotoğraflarına dayandırdığı haberinde, kıtalararası balistik füze fırlatmak için kullanılan Sohae test alanı çevresinde dikdörtgen parseller şeklinde inşa edilen adalarda askeri amaçlı tesisler ve yollar inşa edildiğini öne sürdü.

Gazeteye konuşan Washington merkezli istihbarat firması Strategic Sentinel'in yöneticilerinden Ryan Barenklau, "Adaların şu anda ne için kullanıldığı hakkında kesin açıklamalarda bulunamıyoruz. Büyük ihtimalle askeri amaçlı. Adalarda inşa edilen yollarda geniş dönüşler var. Bu o yolların çeşitli askeri araçlar için yapıldığını akla getiriyor" dedi.

Barenklau ayrıca uydu fotoğraflarında görülen açık renk yamaların fırlatma rampaları için kullanılan 'ısıya dayanıklı çimento' olabileceğini belirterek adalarda büyük ihtimalle Kuzey Kore lideri Kim Jong-un için gözlem merkezlerinin inşa edilmiş olduğunu söyledi.