Ukrayna vizeyi aldı

18.05.2017Geçen hafta AB Konseyi tarafından onaylanan Ukrayna vatandaşlarına vizesiz Avrupa seyahati imkanı getiren düzenleme, Strasbourg'da düzenlenen törenle imzalandı.

İmza törenine Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun yanısıra Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ve AB Dönem Başkanı sıfatıyla Malta Başbakanı Joseph Muscat katıldı.

Törenden sonra Poroşenko ve Tajani ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk sözü alan Antonio Tajani, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'nin (AB) güvenliği için çok önemli bir ülke olduğunu kaydederek, "AP ve AB kurumları olarak Ukrayna'da bir çözüm için pozitif görüşe sahibiz" dedi. 

Ukrayna vatandaşlarına vize serbestisi için yoğun bir çaba sarfettiklerini belirten Tajani, "Vize serbestisi, AB ve Ukrayna arasında yeni bir dönem için başlangıçtır" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko da yaptığı açıklamada, "Bugün kesinlikle tarihi bir gündür. Bugün AB için de Ukrayna için de tarihi bir gündür" diye konuştu. Poroşenko, atılan imzanın Ukrayna'nın Sovyetler Birliği dönemine veda edip, Avrupa ailesine geri dönüş anlamına geldiğini belirtti.

Kararın AB resmi gazetesinde yayımlanmasından sonra Ukrayna vatandaşları, 11 Haziran'dan itibaren vizesiz olarak Schengen ülkelerine seyahat edebilecek.

Yeni düzenlemeye göre biyometrik pasaport sahibi tüm Ukrayna vatandaşları, turistik, iş amaçlı veya aile ziyareti olmak üzere her türlü ziyaretlerinde vizeden muaf tutularak Schengen ülkelerinde 90 gün kalabilecek.

Ukrayna vatandaşlarına AB ülkelerinde çalışma izni vermeyen düzenleme, Schengen'e taraf olmayan İngiltere'yi kapsamıyor.