Çin Ay’da bakın ne yapacak

16.06.2017Çin önümüzdeki yıl Ay'da canlı yaşam testleri yapmayı planlıyor. Buna göre mini bir ekosistemle Ay'da patates yetiştirecek.

Çongçing Üniversitesi geliştirdiği "Mini Ekosistem” olarak adlandırılan projeyle Ay’da canlı yaşamı test edecek.

İçinde 16 santimetre uzunluğunda 18 tane silindir şeklinde kavanoz yerleştirilen Mini Ekosistem'de patates, böcek larvaları ve ipek böceği  bulunacak.

Çang-ı 4 adlı uzay aracının Ay’a gönderilmesinden sonra söz konusu  patates ve böceklerin, Ay ortamında hayatta kalma kabiliyeti test edilecek.

Çin’in Ay Keşif Programı çerçevesinde hazırlanan 257 proje arasından  seçilen Mini Ekosistem, Ay’daki görevinde başarılı olursa gelecekte kızıl gezegen  Mars’ta kurulması planlanan insan kolonilerinin yaşamı için ön hazırlık olarak kullanılacak.

Çin Devlet Konseyi Enformasyon İdaresi'nin yayımladığı "Çin’in  2016’daki Uzay Çalışmaları” adlı beyaz kitaba göre Çang'ı-4 insansız uzay aracı,  gelecek yıl Ay’ın karanlık tarafına gönderilecek.

Kitaba göre, 2020'ye kadar Mars ve Jüpiter’in keşfi ile dünya dışı hayat gibi konularda araştırmalar yapmaya başlanacağı ve bu hedef doğrultusunda  Mars'tan inceleme amaçlı parçalar toplanacağı belirtiliyor. 

Çinli astronotlar, Tiengong-2 (Gök Sarayı) uzay istasyonununda  biyolojiden, uzayda hayat alanına kadar 14 farklı alanda deney yapmıştı.

Bu  kapsamda ipek böceklerinin yer çekimsiz ortamda nasıl ipek üreteceği sorusuna yanıt aramıştı.