AHL ve İSG’den bayram rekorları

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı 11.07.2016Ramazan Bayramı tatilinin son günü olan Pazar günü hem Atatürk Havalimanı’nda hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçak trafiğinde yeni bir rekoru kırıldı.

Aynı gün hem İstanbul Atatürk hem de Sabiha Gökçen Havalimanlarını kullanan yolcu sayısı toplamı 236 bin 540 yolcu olurken, iniş kalkış yapan toplam uçak sayısı da 2 bin 228’e ulaştı.

Dokuz günlük bayram tatilini yurt içi ve yurt dışında değerlendiren tatilcilerin dönüşü havalimanlarında yolcu ve uçak yoğunluğuna neden oldu.

Bayram tatilinin son günü olan Pazar gününde Atatürk Havalimanı’na 719’u kalkış, 724’ü ise iniş olmak üzere toplam 1443 uçak iniş-kalkış yaparken tüm zamanların rekoru kırıldı. 

Bu uçaklarla 145  bin yolcu İstanbul’a iniş kalkış yaptı. Havalimanına inecek olan uçaklar park sıkıntısı nedeniyle havada dakikalarca tur atmak zorunda kaldı. 

Aynı gün İstanbul’un bir diğer havalimanı Sabiha Gökçen’e ise 785 uçak iniş- kalkış yaparken yeni bir rekor kırdı.  Bu havalimanını kullanan yolcu sayısı ise 91 bin 540’a ulaştı.