Güzel haberler geliyor

09.08.2016Ankara-Moskova arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olan uçak krizinin ardından ilk kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St.Petersburg kentinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin, toplantıda yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye yönelik yaptırımları adım adım kaldıracağız" dedi.

"İlişkilerin eski seviyelere taşınmasında iki taraf da kararlı" diyen Erdoğan da "peyderpey" atılacak adımları şöyle tanımladı:

"Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden canlandırılması, charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya'daki faaliyetlerinin önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekkülü şekilde tekrar yürürlüğe konması gibi başlıklarda gerekli adımları inşallah peyderpey ve müştereken atacağız."

Açıklamada ayrıca vizesiz rejimin tam teşekküllü şekilde tekrar yürürlüğe konması konusunda da gerekli adımları atılacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekibinde Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil de var.

THY, ciddi pazar payına sahip olduğu Rusya’da buzların erimesiyle birlikte yeniden büyümek istiyor. 

Diğer önemli isim ise Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir. Masada askeri ortaklık projeleri var. Müsteşar Demir, bu çalışmalarda diğer askeri yetkililerle birlikte masada yer alıyor.