Vizede yeni uygulama

15.07.2017ABD Başkanı Donald Trump’ın nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan altı ülke vatandaşlarına yönelik vize yasağında geçen ‘yakın akraba’ tanımının kapsamı bir kez daha genişletildi.

Hawaii Bölge Mahkemesi Hakimi Derrick Watson tarafından alınan kararda, yasağın, Yüksek Mahkeme’nin ‘gerçek aile bağları’ kararını çok dar bir bakış açısıyla yorumladığı ve bu tür kısıtlamaların zorla kabul ettirilmemesi gerektiğine hükmedildi. Watson, Trump yönetiminin yakın akraba yorumunu ‘haksız yere kısıtlama’ olarak da nitelendirdi.

ABD Yüksek Mahkemesi geçen ay aldığı kararda, nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Suriye, Libya, Somali, İran, Yemen ve Sudan vatandaşlarına vize yasağı getiren başkanlık kararnamesinin bazı bölümlerinin uygulanabilmesine hükmetmişti.

Kararda, ABD’de ‘hakiki’ aile bağları bulunanların ülkeye girişine izin verilebileceği ifade edilmişti. Trump yönetimi, buna büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, enişte, dayı, yeğen, kuzen, kardeşlerin eşleri ve eşlerin kardeşlerinin kapsamın dışında kaldığı ve ‘akrabalık bağı’ olarak değerlendirilmeyeceğini açıklamıştı. Nişanlılık ise yakın akrabalık tanımı içine eklenmişti.

Watson’ın kararı, bu kişilerin, bundan böyle ABD’deki yakınlarını ziyaret edebileceği anlamına geliyor.