Limak'tan sürpriz hamle

11.08.2016Limak Holding Çanakkale Boğazı ve Kanal İstanbul projeleriyle yakından ilgileneceğini duyururken, Sofya Havalimanı içinde tekli vermeyi planladığını açıklandı.

İnşaat, çimento ve enerji yatırımlarında yayılmayı hedefleyen şirket, Sofya Havalimanı’na teklif verip Afrika’da da başta inşaat alanı olmak üzere diğer alanlarda da yayılmayı hedefliyor.

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir Reuters ile yaptığı söyleşide, Türkiye’yi merkez alarak, bölgesel büyümeye ve özellikle Afrika ile Balkanlara odaklanmak istediklerini belirtti.

İnşaat sektörünün Amiral gemilerini olduğu belirten Özdemir, “Sofya Havalimanı özelleştirme süreci var ona bakıyoruz. Sonbaharda teklif toplanacak. Biz Limak olarak bakıyoruz. Afrika’da yeni şeyler çıkabilir. Radarlarımız sürekli açık. Doğu Avrupa’da başka havaalanları bakıyoruz. Dünyanın her yerinde havaalanı yapabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Limak İnşaat geçen sene Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı ihalesini 4.34 milyar dolar teklifle kazanmış, ayrıca Senegal’de AIBD Havalimanı’nın tamamlanması ve 25 yıl işletilmesi işine de ortak olmuştu.

Şirket son olarak Fransa’daki Lyon St. Exupery Havalimanı’nın yüzde 60’ının satın alınması ihalesine teklif vermiş ancak ihaleyi Vinci kazanmıştı.

Toplam 50,000 çalışanı olan Limak Holding 2015’de 3.8 milyar dolar olan gelirlerinin bu yıl sonunda 4.2 milyar dolara çıkarmayı da hedefliyor.

Özdemir 15 Temmuz darbe girişimine de değinirken, hiçbir işlerini askıya almadıklarını belirterek projelerin olağan seyrinde sorunsuz bir şekilde devam ettiğini belirtti.