Rusya’dan Portekiz’e yardım

14.08.2016Rusya, Portekiz'de devam eden orman yangınları için 12 bin litre su taşıma kapasiteli yangın söndürme uçağını bölgeye gönderdi.

Orman yangınlarına teslim olan Portekiz'de, Rusya'dan yardım eli uzandı. Moskova, 12 bin litre su taşıma kapasitesine sahip 2 adet Be-200 tipi yangın söndürme uçağını bölgeye gönderdi. Uçakların 12 saat içinde yangınlara müdahale etmesi bekleniyor.

Euronews'te yer alan habere göre, yangında şu ana kadar 3 kişi hayatını kaybetti. Yüzlerce kişi ise yaralandı. Lizbon Hükümeti 150'ye yakın yerde devam eden yangınları söndürmek için uluslararası yardım talep etmişti. Çalışmalara ayrıca İtalya, İspanya ve Fas da destek veriyor.

Orman yangınlarının etkisi altına aldığı bir başka ülke ise komşu İspanya. Ülkenin kuzeybatısındaki Galiçya bölgesinde 9 farklı yerde devam yangınlar henüz kontrol altına alınamadı.

Öte yandan geçtiğimiz gün Fransa'nın güney kesiminde, Marsilya ve çevresindeki bir çok bölgede başlayan yangınlar kontrol altına alındı. Fakat birkaç itfaiyecinin yaralandığı belirtildi.