ABD’nin derin İncirlik endişesi

16.08.2016ABD'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Stimson Center raporunda, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından belirsizlik ortamının oluştuğu Türkiye'deki İncirlik Üssü'nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceğini belirtti.

Stimson Center'ın yayınladığı raporun yazarlarından araştırmacı Laicie Heeley, ABD'nin İncirlik Üssü'nde bulunan 50 kadar nükleer silah ve bombanın kontrolünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Raporda, "Türkiye başta olmak üzere Avrupa'daki 5 noktada bulunan ABD'nin nükleer silahları, teröristlerin ilgisini çekiyor. Özellikle Türkiye'de 15 Temmuz süreciyle başlayan belirsizlik ortamının sürmesi halinde bu silahların kaderini belirsiz kılıyor. ABD'nin Suriye sınırına 120 kilometre mesafedeki Adana'nın İncirlik ilçesinde bulunan bu silahların konumunu değiştirmemesi zar atmak gibi bir şey" deniliyor.

ABD'deki 'Ulusal Nükleer Güvenlik Yönetimi' isimli merkezin tüm dünyadaki ABD'ye ait B61 isimli nükleer bombaların ömrünün uzatılması ve bu şekilde 6 milyar dolarlık bir tasarrufun sağlanabilmesi için kabul ettiği programa dikkat çeken Stimson Center, bunun olabilmesi için de öncelikle Avrupa'daki bombaların geri çağrılması gerektiğini belirtti.

Raporda, İncirlik Üssü'nde 15 Temmuz gecesi yaşanan karışıklık, elektriklerin kesilmesi ve üssün eski komutanı General Bekir Ercan Van'ın tutuklanmasından da bahsedildi.