İncirlik’de “zar”mı atılıyor?

16.08.2016Nükleer silahlarının kullanımının azaltılması için mücadele eden uluslararası grup Global Zero’nun yöneticisi Derek Johnson, Türkiye ve birkaç Avrupa ülkesine yerleştirilen ABD nükleer silahlarının askeri açıdan işe yaramaz olduğunu söyledi.

ABD'de faaliyet gösteren düşünce kuruluşu Stimson Center’ın Avrupa’daki 5 noktada bulunan nükleer silahlarla ilgili gün içinde yayınladığı raporu değerlendiren Johnson, “ABD’nin Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’ye yerleştirdiği B61’ler, askeri olarak sıfır yarara sahip” dedi.

Bu silahların eskiden olduğunun aksine politik bir baskı unsuru olarak da işe yaramayacağını ifade eden Johnson, “B61’lerin varlığının ciddi bir maliyeti var ve aynı zamanda da teröristler tarafından ele geçirilmek de dahil birçok güvenlik riski oluşturuyorlar” diye konuştu.

Stimson Center’ın yayımladığı raporda da Türkiye’deki İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer silahların teröristlerin eline geçebileceği belirtilmiş ve "Türkiye başta olmak üzere Avrupa'daki 5 noktada bulunan ABD'nin nükleer silahları, teröristlerin ilgisini çekiyor. Özellikle Türkiye'de 15 Temmuz süreciyle başlayan belirsizlik ortamının sürmesi halinde bu silahların kaderini belirsiz kılıyor. ABD'nin Suriye sınırına 120 kilometre mesafedeki Adana'nın İncirlik ilçesinde bulunan bu silahların konumunu değiştirmemesi zar atmak gibi bir şey” ifadelerine yer verilmişti.