ABD’den Rusya’ya İran yorumu

17.08.2016ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya'nın Suriye'deki terörist gruplara düzenlediği hava operasyonları için İran'daki bir üssü kullanmasını, 'talihsiz fakat beklenen bir adım' olarak niteledi.

Toner düzenlediği brifingde, Suriye’deki terörist grupları vuracak Rus uçaklarının İran'daki bir üsten havalanacağının kendilerine daha önceden haber verildiğini ima edip, "Bu, talihsiz (bir adım) fakat sürpriz ya da beklenmeyen bir şey değil. Benim düşünceme göre bu, Rusya'nın IŞİD ve El Nusra hedeflerini vurur gibi göründüğü ama çoğunlukla muhalif güçleri hedef aldığı şablonun bir devamı. Nitekim bu şimdi de İran’ın doğrudan yardımıyla yapılacakmış gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Toner, İran'ın Hamedan kentindeki üsse uzun menzilli Tu-22 ve kısa menzilli Su-34 bombardıman uçakları konuşlandırmakla BM'nin 2231 numaralı kararını ihlal edip etmediğini inceleyeceklerini de söyledi.

Diğer taraftan İran'daki üssü kullanılmasının, ABD’nin Moskova ile Suriye’deki terörist gruplara karşı işbirliği yapılması için bir anlaşmaya varmasına engel olacağı anlamına gelmediğini belirten Toner, "Fakat henüz o noktaya gelmedik" dedi.