Hürkuş o sertifikayı aldı

İsmail Demir - twitter

İsmail Demir - twitter 18.08.2016Türkiye’de üretilen ve uluslararası alanda sertifikalandırılan ilk Türk sivil imalat olan Hürkuş Eğitim Uçağına Tip Sertifikası verilmesi dolayısıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ Kazan Tesisleri'nde tören düzenlendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Vecihi Hürkuş'un yaptığı uçağın sertifikalandırılması için kamyon sırtında Çek Cumhuriyeti'ne gönderildiğini anımsatarak bugün Hürkuş'un Tip Sertifika Onayının Türkiye'de verilebiliyor olmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Arslan, burada yaptığı konuşmada, "Havayolu halkın yolu olsun, herkes uçsun" ilkesiyle havayolu sektöründe ciddi başarı elde ettiklerine dikkati çekerek sertifika töreninin bu açıdan büyük anlam ifade ettiğini söyledi.

Arslan, Vecihi Hürkuş'un yaptığı uçağın sertifikalandırılması için kamyon sırtında Çek Cumhuriyeti'ne gönderildiğini anımsatarak Hürkuş'un Tip Sertifika Onayının Türkiye'de verilebiliyor olmasının, dünyanın sivil otoritelerinin bunu kabul ve teyit etmesinin bugün açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi de tasarım, imalat ve üretim kadar yorucu sertifikasyon testinden geçen uçağın, 11 Temmuz 2016'da SHGM’nin ilk defa verdiği Tip Sertifikası ile uçuş hürriyetine Hürkuş olarak kavuşmuş olduğunu söyledi.

Türkiye'yi "imalatçı ülke" konumuna yükselten bu sertifikanın, üretici firma olarak TUSAŞ’ta bir uçağın ana tasarımcısı ve üreticisi olmak adına tüm aerodinamik, yapısal ve sistemsel tasarım, üretim kabiliyetinin kazanıldığı ve bu kabiliyetin testlerle doğrulandığının tescili olduğunu dile getiren Ekşi, "Bu sertifika aynı zamanda otorite olarak SHGM’nin de böyle bir uçağı denetleyerek, uygunluk verebilme yönünde kazandığı kabiliyeti ve bundan sonrakiler için de kendine güveni tescil etmektedir" diye konuştu.